Ostatnio na blogu pojawiło się kilka linków, które oznaczam jako (AF), Czyli afiliacja. Być może trafiłeś tu właśnie z takiego linka. W związku z tym chciałbym wyjaśnić politykę poleceń na tym blogu, jakie linki można tu znaleźć, jakiego typu materiały polecam i jakie korzyści z tego posiadam.

Chcę być całkowicie fair wobec Was, dlatego zapraszam do dyskusji!

Co polecam na blogu?

Programy Partnerskie i afilacja na Wilgosz.pl

Photo by rawpixel on Unsplash

Korzystam z wielu narzędzi i usług, podejmuję partnerstwa z różnego typu firmami i osobami. Za każdym razem, gdy pojawi się na horyzoncie coś, co przykuje moją uwagę na tyle, że zapragnę się tym z Wami podzielić, co uznam za wyjątkowo wartościowe lub niezwykłe, prędzej czy później znajdzie to swoje miejsce na tym blogu.

Tworzone przeze mnie polecenia i recenzje, mają różnoraką formę.

 • Dedykowane artykuły – Możesz natrafić na blogu na osobny artykuł, napisany przeze mnie. Tego typu rzeczy trafiają do kategorii: Felietony i Recenzje. Piszę szczere recenzje produktów lub usług, które zasłużyły sobie na swoje miejsce na blogu i które mogą tobie także się przydać, albo poprzez zwiększenie twojej produktywności, albo poprzez umilenie życia.
 • Gościnne artykuły –  Są to artykuły napisane przez zewnętrznych autorów. Dokładam wszelkich starań by kontrolować dodawane w ten sposób treści i sprawdzać usługi, na których publikację się zgadzam. W skrócie: artykuł, który dostarcza czytelnikom tego bloga wartościowych i inspirujących treści może być napisany przez każdego, więcej o artykułach gościnnych możesz przeczytać tutaj. Tego typu artykuły mogą wybiegać poza moją specjalizację lub zakres wiedzy, i w sumie tak być powinno, ale przez to odpowiedzialność za wiarygodność treści spada nieco na autora.
 • Widgety w pasku bocznym – Linki do portali zewnętrznych to nadal zasoby, które spełniają wymogi mojej polityki. Muszą dostarczać treści spójne z polityką bloga i moim osobistym spojrzeniem na świat. Niemniej treści zwarte w pasku bocznym zawsze w jakiś sposób generują przychód dla mojej firmy. Albo jest to wykupione miejsce na blogu, albo program partnerski, albo mój władny produkt.
 • Zdjęcia i media, z których korzystam – staram się wynagradzać autorów zdjęć i innych mediów poprzez podlinkowanie do ich profili/stron, szczególnie jeśli grafiki są pobrane za darmo. Czasami nofollow, czasami dofollow. Jeśli grafika jest zakupiona, nie czuję ku temu wewnętrznego przymusu, ale może się zdarzyć i tak 😉 .

Tu mała notka: Wszystko to dotyczy wszelkich treści opublikowanych po 9.17.2018, i niektórych wcześniejszych, gdy do nich wrócę je poprawić.

Niemniej istnieje możliwość przyśpieszenia takiej recenzji publikując tzw. Artykuły sponsorowane.

Co wpływa na pojawienie się na blogu?

To czy recenzja lub polecenie ode mnie pojawi się na blogu czy nie, zależy od dwóch kryteriów:

 • Produkt/Usługa musi być powiązana (choćby pośrednio) z tematyką bloga
 • Artykuł musi dostarczać WARTOŚCIOWE treści dla czytelników.
 • Poszczególne materiały muszą spełniać wymogi cenowe publikacji.

Co NIE wpływa na pojawienie się na blogu?

 • Fakt czy linki są afilowane czy nie – publikuję na blogu artykuły tak czy inaczej. Korzystam na blogu z linków afiliacyjnych, ale tylko jeśli i tak opublikowałbym te treści w postaci recenzji lub zgodziłbym się na artykuł gościnny.
 • To czy właściciel usługi jest moim znajomym.

Co to jest afiliacja?

Afiliacja to system partnerski, w którym jako klient lub partner usługi mogę wygenerować swój prywatny link polecający. Jeśli ktoś zakupi daną usługę z tego polecenia, wtedy otrzymuję od właściciela usługi prowizję za marketing i polecenie.

Jest to wspaniały system, gdyż:

 • Pozwala właścicielowi usługi ograniczyć koszty marketingu, płacąc wyłącznie za efekty.
 • Pozwala osobie, która poleca produkt przy okazji zarobić kilka złotych.

Afiliacja na Blogu Wilgosz.pl

Niektórzy ukrywają fakt posiadania linków afiliacyjnych na blogu, lecz ja uważam, że to bez sensu. Po pierwsze ludzie nie są głupi i widzą w jakie linki klikają, więc nie ma sensu tego ukrywać.

Po drugie i ważniejsze wierzę, że jeśli z mojego polecenia trafisz, drogi Czytelniku na usługę bądź produkt, który i tak byś kupił, nie będziesz miał nic przeciwko bym zarobił kilka złotych na poleceniu, gdyż cały zarobek z tego bloga idzie na jego dalszy rozwój. Dla kupującego nie ma żadnej różnicy w kwocie produktu – całość wynagrodzenia dla polecających pokrywa właściciel usługi. Nie wyobrażam więc sobie, by dla kogoś mogłoby robić różnicę, że klika na moim blogu link z kodem czy też nie.

Obiecuję NIGDY nie publikować artykułów czy treści wyłącznie ze względu na możliwą afiliację.

Niemniej, aby być całkowicie fair wobec czytelników, każdy link afiliacyjny oznaczam na blogu poprzez znacznik: (AF) będący linkiem prowadzącym do tego artykułu.

Chętnie usłyszę Twoją opinię na ten temat. Podziel się proszę swoim spojrzeniem na afiliację w komentarzu 😉

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go! 😉

Strzałka w lewo

Znasz znajomych bloggerów? Kogoś, kto prowadzi działalność w internecie? Pomóż mi dzielić się tą wiedzą także z nimi :).

Udostępnij ten artykuł na facebooku, to tylko jedno kliknięcie.

Artykuły to tylko moje spojrzenie na dany temat, lecz najbardziej wartościową wiedzę czerpie się z różnych źródeł. Dlatego proszę, podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoim spojrzeniem na pracę zdalną w komentarzach, na wszystkie odpowiadam :).

Dzięki!

Podsumowanie
Afiliacja i polecenia - Czy to fair? Polityka poleceń bloga
Tytuł artykułu
Afiliacja i polecenia - Czy to fair? Polityka poleceń bloga
Opis
Co to jest afiliacja oraz jakie praktyki związane z afiliacją prowadzimy na blogu? O tym wszystkim w tym artykule. Ostatnio na blogu pojawiło się kilka linków, które oznaczam jako AF, więc wyjaśniam tu także ku temu powody.
Autor
Opublikowane przez
Wilgosz.pl - Produktywnie w internecie
Logo
Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!