Zainteresowany innowacyjnymi podejściami do zarządzania czasem i zwiększania produktywności trafiłem na polski startup TimeCamp. Narzędzie to łączy pomiar czasu nad konkretnymi zadaniami, jak Toggl z pomiarem czasu „marnowanego” na niepotrzebnych aplikacjach i stronach internetowych. Jako perfekcjonista w sprawie produktywności uważam ten pomysł za świetny, a że ten blog także o produktywności traktuje, otrzymałem propozycję artykułu gościnnego od jednego z pracowników TimeCampa.

Oddaję więc głos dla Pawła Kijko.

W dzisiejszym świecie, zwłaszcza pracy, gonimy za terminami, deadline’ami, biegamy od miejsca do miejsca próbując nadążyć nad powierzonymi nam zadaniami, uczestniczyć we wszystkich możliwych spotkaniach, gdzie nasza obecność jest wskazana. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na poziom pracy swoich pracowników przez pryzmat czasu, lecz czy takie podejście jest najlepsze? Cóż, slow management pokazuje, że nie koniecznie.

Menedżerowie, licząc efektywność pracowników uwzględniają:

  • jak szybko pracownicy realizują powierzone im zadania
  • jak szybko zespoły pracowników realizują nadane im projekty
  • czy czas ich realizacji wpływa na ich jakość

Idea slow managementu opiera się na założeniu, że pracownik ma tyle czasu, ile mu potrzeba na realizacje powierzonej mu czynności.

Zarządzanie czasem w firmie

Co to jest slow management?

Slow management to inne spojrzenie na zarządzanie czasem.

Jak powszechnie wiadomo szybciej nie znaczy lepiej. W nieustannej pogoni za terminami pracownik może swoje zadania wykonywać w jakości niższej niż oczekiwana. Zdrowa relacja z czasem pracy pozwala na ustalenie naturalnych dla każdego pracownika ram czasowych. Z danych które zebraliśmy jako TimeCamp (a jesteśmy aplikacją odpowiedzialną za monitorowanie czasu pracy), wynika że jednymi z najczęściej (i zapewne za często) używanymi programami w pracy są oprogramowania do obsługi poczty mailowej.

czas w pracy

Tym samym niektóre firmy nawiązując do idei slow management ograniczają dostęp do serwerów, aby pracowników nie kusiło, żeby zaglądać do poczty e-mail po godzinach pracy (np. Volkswagen). Znane firmy technologiczne, takie jak Google, wprowadzają programy testowania uważności dla pracowników.

Jak wprowadzić slow management w swojej firmie

Nasi klienci często analizują raporty swoich aktywności komputerowych podczas pracy (patrz: monitorowanie pracowników). Wielokrotnie są zdziwieni jak często korzystają z przeróżnego typu stron internetowych, które są zupełnie nie potrzebne w ich pracy i jak bardzo marnują czas.

Wprowadzając slow management w swojej firmie najlepiej zacząć od takiej analizy. Przekonując zarówno pracowników jak i przedsiębiorców do skupionego na jednym zadaniu trybu pracy, z odpowiednimi przerwami, czasem na odpoczynek i podjęcie prawidłowej decyzji. Dzięki temu możemy podwyższyć efektywność całej firmy. Warto zatem wprowadzić obowiązkowy czas pracy w fimie – bez pracy. Mogą to też być obowiązkowe godziny pracy – ale bez maili czy Internetu.

Uczynienie pracy „spokojniejszą” może zaskakująco podnieść jakość realizowanych zadań.

Po co firmie Slow Management

Każdy może mieć różne powody stosowania tej techniki. Pracodawcy liczą na poprawę efektywności, pracownicy na odpoczynek, dzięki któremu naładują swoje baterie. Będziecie mieli czas na podsumowanie swojej pracy, czy to nad czym pracujecie przybliża Was do osiąganego celu. Wreszcie można porozmawiać z innymi kolegami z pracy, pochwalić ich za zadania które realizują, czy po prostu porozmawiać w firmie i zacieśnić relacje. Czasem można spojrzeć z innej strony na problemy, które staracie się rozwiązać w pracy albo mieć czas na chwilę zabawy – rysowanie, muzyka, karty?

Wszystkie te czynności dokładnie zaplanujesz i zmierzysz dzięki naszej aplikacji TimeCamp – oprogramowania rejestrującego czas i jakość Twojej pracy. Zarejestruj się już dziś.

Jestem ciekaw, jakie są Wasze doświadczenia z zarządzaniem czasem, a być może nawet z ideą Slow managementu. Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

 

Autor:

Paweł Kijko,
Time Solutions, Wrocław
Twitter: klewer8, LinkedIn: Paweł Kijko

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!