Przychód pasywny

Dochód pasywny i automatyzacja przychodów. Pewnie słyszeliście o tych pojęciach, często kojarzących się z systemami MLM lub internetową ściemą. Tak naprawdę jednak są  to pojęcia jak najbardziej prawdziwe. W uproszczeniu oznaczają, że za raz wykonaną pracę otrzymuje się przychód wielokrotnie.

Jeszcze w szkole podstawowej, gdy po raz pierwszy zacząłem interesować się automatyzacją finansów, przeczytałem świetną opowieść ilustrującą na czym polega dochód pasywny.

Niestety nie pamiętam jej tytułu, więc jeśli ktoś z Was kojarzy coś takiego, zapraszam do wspomnienia o tym w komentarzu, chętnie dodam notkę w tym wpisie.

Pozwólcie więc, że przytoczę tę historię w małym skrócie własnymi słowami.

Automatyzacja przychodów: Historia Piotra i Pawła

Dawno temu w pewnej wiosce utrzymującej się z uprawy żyli sobie Piotr i Paweł.

Paweł zauważył potrzebę ciągłego podlewania roślin przez niemal wszystkich mieszkańców. Postanowił więc otworzyć firmę usługową zajmującą się podlewaniem. Codziennie rano wstawał wcześnie, wcześniej niż inni, by uniknąć kolejek przy studni, nalewał wody w wiadra i dreptał na pola klientów, by podlewać rośliny.

Praca była na tyle ciężka, że jego usługa bardzo szybko zyskiwała klientów zainteresowanych odciążeniem ich z koniecznej roboty. Obsługa większej ilości klientów zajmowała więcej czasu, dlatego wkrótce nasz bohater zaczął część klientów obsługiwać wieczorami, gdyż rankiem nie starczało już czasu zanim słońce wzeszło na tyle wysoko, by temperatura uniemożliwiała podlewanie.

Klientów było coraz więcej, więc zaczął podnosić ceny, dzięki czemu jego biznes stawał się coraz bardziej rentowny.

W tym czasie Piotr dokładnie przypatrywał się działalności Pawła. Zauważył, że nie wszyscy klienci są obsługiwani, gdyż jest po prostu zbyt dużo chętnych i Paweł nie ma czasu, by zająć się ich poletkami.

Piotr otworzył więc biznes konkurencyjny.

Ceny Pawła były na tyle wysokie, że otwierając firmę z podobnymi cenami byłoby go od razu stać na zatrudnienie pracownika, który podlewałby ogrody zamiast niego. Tyle że na rynku byli klienci, którzy mogliby zapłacić nawet więcej niż u Pawła, ale Paweł nie mógł ich obsłużyć ze względu na brak czasu.

Piotr uruchomił więc firmę, wyłącznie dla tych bogatych jegomościów, którzy nie mogli zostać obsłużeni. Zaoferował ceny większe niż konkurent, ale mając mniej klientów do obsłużenia mógł utrzymywać pracownika i całkiem niezłą rentowność biznesu od samego startu. Skoro zaś od razu wystartował z pracownikiem, mial czas by zająć się poprawą swoich procesów biznesowych. Zauważył duże pole do rozwoju automatyzacji przychodów firmy.

Jego biznes w ogóle nie dotknął puli klientów konkurencji, dlatego jego działania nie były śledzone ze szczególną uwagą.

Następnie Piotr zatrudnił ludzi do wybadania najlepszych miejsc pod nowe studnie, po czym zlecił budowę rurociągu od najlepszego znalezionego miejsca aż do punktu, z którego było najbliżej na największą część pól.

Jednocześnie zlecił wykopanie drugiej studni w znalezionym punkcie, dzięki czemu jego pracownicy mogli omijać kolejki po wodę, a jego firma mogła pobierać opłaty od innych osób, które chciałyby ze studni korzystać.

Pozwoliło mu to obniżyć ceny poniżej konkurencji, a mając studnię w najlepiej umiejscowionym punkcie względem wszystkich pól, dostarczenie wody zajmowało mniej czasu i wysiłku niż pozostałym, dlatego klientów na dostęp do studni także nie brakowało.

Gdy nowa studnia została uruchomiona, Paweł zanotował utratę niektórych klientów, dlatego także obniżył ceny i postanowił wykopać własną studnię.

W tym czasie u Pawła uruchomiony został rurociąg, który pozwalał na pół automatyczny transport wody ze studni na pola.

Rurociąg pozwalał na transport wody wydajniej, bo nie rozlewała się po drodze, była czystsza i chłodniejsza, gdyż rurociąg był kryty, a transport znacznie szybszy. To pozwoliło Piotrowi na zmniejszenie cen za podlanie pola tym razem o znacznie większą kwotę.

W skrócie był to mocny cios dla biznesu Pawła. Tym razem zmniejszenie cen nie było takie łatwe, wybudowanie drugiego rurociągu także nie, gdyż najlepsze miejsca na jego poprowadzenie były już zajęte.

Piotr zaczął więc dostarczać usługi wyższej jakości, szybciej, sprawniej i w niższej cenie, zarabiając znacznie więcej niż jego konkurencja.

Ta historia jest nieco dłuższa, lecz wnioski już są bardzo widoczne: Automatyzacja procesów biznesowych jest kluczowa, by prześcignąć konkurencję.

Czy każdy przychód można automatyzować?

Teoretycznie w internecie można zautomatyzować wszystko, ale niektóre procesy nie są skore do automatyzacji.

Powyższa opowieść niesie bardzo wartościową naukę. Otóż wszystko, co osiągnął Piotr było możliwe dlatego, że każdy proces był od początku automatyzowany, wszystkie zadania były delegowane, dzięki czemu on mógł poświęcić swój czas opracowując strategie rozwoju i doskonalenia firmy.

Osoby otrzymujące wynagrodzenie stałe miesięczne lub za godzinę pracy borykają się z problemami, które nie dotyczą tych automatyzujacych swoje przychody.

Praca na etacie a biznes

Kiedy nie automatyzujesz przychodów, aby zarabiać więcej, musisz więcej pracować, albo szkolić się by móc negocjować wyższe pensje. Kłopot w tym, że każdy dojdzie w końcu do momentu, gdy nie będzie w stanie zażądać wyższej stawki godzinowej, bo osiągnie on maksimum swoich możliwości.

Jeśli automatyzujesz swoje przychody, aby zarabiać więcej, potrzebujesz po prostu czasu. Gdy uda ci się zautomatyzować, choćby w części jedno źródło przychodu, cały czas przeznaczany dotąd na uzyskanie tej kwoty, będziesz mógł przeznaczyć na rozwój nowego pomysłu i kolejnego źródła lub powielenie istniejącego.

W ten sposób Twoje przychody sukcesywnie się zwiększają, lecz ich uzyskanie nie zajmuje więcej Twojej pracy.

Osobiście jestem fanem automatyzacji wszelkich procesów związanych z działalnością w sieci, ale staram się automatyzować każdy proces w mojej firmie, nie tylko te przekładające się na zarabianie przez Internet.

Przychody a dochody

W tym artykule mówię opisywana jest automatyzacja przychodów, nie dochodów, gdyż aby uzyskać dochód pasywny, najpierw należy posiadać przychód pasywny na takim poziomie, by zniwelował on nasze pasywne koszty.

Moje koszty pasywne, to między innymi:

  • ZUS
  • podatki
  • czynsze
  • abonamenty
  • utrzymanie serwerów i usług, z ktorych korzystamy w Driggl

… jest tego od groma, i gdybym podsumował wszystkie wydatki, które zobowiązany jestem opłacać każdego dnia oraz cały miesięczny przychód, który nie wymaga żadnej mojej uwagi, to nie mam obecnie żadnego dochodu pasywnego lecz gwarantowaną stratę.

Przychód pasywny w chwili pisania tego artykułu to mniej więcej 10 % moich pasywnych wydatków.

Posiadam jednak zautomatyzowane lub połowicznie zautomatyzowane przychody, których pomnażaniem się zajmuję i stąd mowa o nich. Jakie to przychody?

  • Nadwyżki finansowe gromadzone na kontach oszczędnościowych i metalach szlachetnych
  • Afilacja bloga
  • Wynajem nieruchomości
  • Abonament Klientów Driggl.
  • Sprzedaż szkoleń internetowych (Rails API)

I powiem tak. Odkąd zacząłem na poważnie automatyzować nasze finanse (osobiste i firmowe), to czasu dla rodziny nagle przestało brakować a sytuacja finansowa sukcesywnie się poprawia.

Nadal mam długą drogę do przebycia, by osiągnąć wyznaczone cele, ale czuję, że idę w dobrym kierunku.

A czy ty automatyzujesz swoje przychody? Jeśli tak, to w jaki sposób? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go! 😉

Strzałka w lewo

Znasz znajomych bloggerów? Kogoś, kto prowadzi działalność w internecie? Pomóż mi dzielić się tą wiedzą także z nimi :).

Udostępnij ten artykuł na facebooku, to tylko jedno kliknięcie.

Artykuły to tylko moje spojrzenie na dany temat, lecz najbardziej wartościową wiedzę czerpie się z różnych źródeł. Dlatego proszę, podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoim spojrzeniem na pracę zdalną w komentarzach, na wszystkie odpowiadam :).

Dzięki!

Podsumowanie
Dlaczego automatyzacja przychodów jest ważna?
Tytuł artykułu
Dlaczego automatyzacja przychodów jest ważna?
Opis
Automatyzacja przychodów i dochód pasywny. Pewnie słyszeliście o tych pojęciach, często kojarzących się z systemami MLM lub internetową ściemą. Tak naprawdę jednak są to pojęcia jak najbardziej prawdziwe. W uproszczeniu oznaczające, że za raz wykonaną pracę otrzymuje się przychód wielokrotnie.
Autor
Opublikowane przez
Wilgosz.pl
Logo
Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!