Ogólnie przyjęło się, że programista może pracować zdalnie.

Zazwyczaj to prawda, ale nie odnosi się to jedynie do programistów. Jeżeli komputer to Twoje narzędzie pracy, prawdopodobnie przynajmniej raz na jakiś czas zdarza Ci się pracować poza biurem. Możesz być pisarzem, możesz prowadzić sklep internetowy. Możesz być studentem, grafikiem, albo umawiać spotkania dla którejś z branży MLM. Nieważne. Jeśli możesz pracować zdalnie, to jedyne pytanie brzmi: gdzie pracować zdalnie?

Gdzie pracować zdalnie? Może w kawiarni?

Kto pracuje zdalnie?

Jak wspomniałem na początku, praca zdalna od razu kojarzy się z programowaniem. Ale to bardzo zawężone skojarzenie, gdyż często nawet nie musisz pracować z komputerem!

Gdy rozwijam firmę, zdarza mi się umawiać klientów lub partnerów na kawę, gdzie omawiamy różne opcje współpracy. Zespoły firm marketingu wielopoziomowego bardzo często organizują prezentacje swoich biznesów właśnie w kawiarniach lub restauracjach, galeriach handlowych i wszędzie tam, gdzie jest dużo wolnych miejsc i nikt nie wyprasza jak nie zamawiasz.

Praca zdalna jest także powszechna wśród inwestorów. Gra na giełdzie i zakup surowców na całym świecie zazwyczaj nie wymagają biura a jedynie odpowiedniego oprogramowania i środków na koncie. Niejednokrotnie widziałem, jak taksówkarze dorabiają sobie w ten sposób „na boku” nie wychodząc nawet z auta.

Kolejnym przykładem pracy zdalnej mogą być studenci. Duże kawiarnie po prostu pękają w szwach próbując pomieścić grupy studentów dyskutujące nad grupowymi projektami czy powtarzające materiał do egzaminów. To także praca zdalna.

Ponadto blogerzy, pisarze czy youtuberzy – praca w domu to dla nich norma, a znam bloggerów, którzy znacznie bardziej wolą pisać artykuły na bloga poza domem, gdyż dzieci ich tam nie rozpraszają! Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, pozycjonujesz portale, tworzysz szkolenia internetowe albo zajmujesz się szeroko pojętym marketingiem sieciowym… to wszystko są zawody, do których biuro nie jest potrzebne.

No i oczywiście programiści.

Gdzie pracować najlepiej?

Praca w biurze ma szereg korzyści i osobiście najbardziej lubię tę formę. Gdy obecność w biurze nie jest wymagana to wspaniale, bo pozostawia wybór mi – mogę zorganizować sobie pracę tak, by być najbardziej produktywnym. Mogę dostosować pracę najlepiej do swoich potrzeb, by zrobić najwięcej, najlepiej w najkrótszym czasie.

Gorzej jednak gdy wypadki losowe sprawiają, że przyjazd do pracy nie jest możliwy mimo naszych chęci lub zobowiązań. Tu zaczynają pojawiać się problemy. Jeszcze gorzej, gdy klient/pracodawca biura nie posiada i wymaga od nas pracy w domu – gdzie piątka dzieci pies i szynszyl skutecznie doprowadzają nas do szału.

W takich wypadkach dobrze jest znać miejsca, które są przyjazne do pracy, wygodne i spokojne. Miejsca z wifi i dobrą kawą, z dostępem do gniazdek czy stojakiem na rowery! Jak je znaleźć w Twoim mieście? A jak znaleźć je w obcym mieście, gdy jesteś w delegacji?

Oto gdzie Caffio przychodzi z Pomocą.

Caffio najlepszym przyjacielem pracy zdalnej.

Caff.io to aplikacja pozwalająca na wyszukanie kawiarni w pobliżu Ciebie i spełniających Twoje kryteria. Mały startup z Wrocławia szybko rozprzestrzenił się na całą Polskę, agregując informacje o kawiarniach z kilkudziesięciu różnych miast w tym kilku zagranicznych. Okazuje się że trafili w dziesiątkę jako grupę odbiorców ustawiając miłośników dobrej kawy oraz osoby szukające miejsc przystosowanych do pracy.

Gdzie pracować zdalnie w Polsce?

I tak teraz będąc w dowolnym większym mieście wystarczy otworzyć aplikację (z niecierpliwością czekam na wersję na androida) lub ich stronę by wyszukać w pobliżu najwyżej oceniane kawiarnie!

Masz ochotę na kawę z aeropresu lub dripu? Nie ma problemu, to tylko jedno kliknięcie. Może interesuje cię dostępność miejsc do pracy, gniazdek? Potrzebujesz miejsca cichego lub wygody? Wszystko to jest dostępne na wyciągnięcie ręki.

Kiedyś moja praca zdalna ograniczała się do domu i biura. Gdy potrzebowałem pracować na mieście, szukałem Starbucksa, co jest bez sensu, bo ich kawa mi nie smakuje i z patriotycznych pobudek lubię wspierać polskie biznesy. Ale to było na tyle. Teraz odkrywam w moim mieście coraz to nowe perełki, w których pracuje się o niebo lepiej niż w ogromnych sieciówkach.

Przypominają mi się czasy bez JakDojade w Polsce i zastanawia mnie, kiedy miłośnicy dobrej kawy w ten sam sposób nie będą mogli obejść się bez Caff.io.

Podsumowanie

Możliwość pracy zdalnej to niesamowity plus. Jeśli możesz pracować zdalnie, to możesz pracować wszędzie. By jednak zapewnić sobie produktywność ważne jest wybierać miejsca spełniające Twoje potrzeby. Z moich doświadczeń wynika, że oprócz biura najlepiej pracować:

  • W domu – szczególnie jeśli masz komfort posiadania osobnego pomieszczenia do pracy, w którym nikt nie będzie Cię ropraszał
  • W kawiarniach – sieciówki nie zawsze wypadają najlepiej, a do wyszukiwania najlepszych rozwiązań polecam Caffio.

 

Jeśli polecasz jeszcze inne miejsca do pracy zdalnej, podziel się nimi proszę w komentarzu.

 

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!