Repozytoria GIT i SVN, z naciskiem na to pierwsze, to dwa najbardziej popularne systemy do kontroli wersji projektów i zarządzania ich rozwojem.

Dla jasności: Ten wpis to nie jest toutorial pracy za pomocą GIT – nie wyjaśniam tu znaczenia komend, czym jest „commit” itp. Dzieje się tak z tego prostego powodu, że to już ludzie zrobili i to bardzo dobrze. Linki do wartościowych kursów i toutoriali zamieszczam na dole tego artykułu.

Tu macie informację o funkcjach, które oferuje repozytorium i serwisy do zarządzania nim, a konkretnie omawiam tu system BitBucket. Otóż samo repozytorium git można utworzyć i zainstalować na dowolnym komputerze. W logach zostają zapisywane wszystkie zmiany i mamy dostęp do poprzednich wersji plików. Powód, dla którego istnieją takie serwisy, jak github, czy bitbucket, to problem z zarządzaniem tymi wersjami.

Bitbucket

Bitbucket to serwis umożliwiający kontrolę nad wersjami projektu, przewyższający „GitHub” pod tym prostym względem, że jest darmowy nie tylko dla projektów open sorurce, ale także dla prywatnych plików. Przewyższa zaś „RepositoryHosting” dlatego, że jest też darmowy dla dowolnej liczby projektów i oferuje powiadomienia na email o wprowadzonych zmianach za darmo.

Poniżej zamiszczam najważniejsze funkcje, jakie oferuje system do zarządzania wersjami git, bitbucket. Używamdo tego jednego ze swoich wcześniejszych projektów.

Najważniejsze funkcje systemu Bitbucket.

Overwiew – oś czasu projektu, ostatnia aktywność zespołu. Informacje o tym, kto wprowadził zmiany w zadaniach i jakie, kto wykonał push-e. Jest tu możliwość subskrypcji projektu przez kanał RSS. W prawym panelu ogólne dane projektu.

Git bitbucket - strona główna

Widok strony głównej projektu. Można ją zmienić w ustawieniach.

Source – dostęp do drzewa plików projektu, dokładniej do jego aktualnej wersji. Możemy tu przeglądać każdą gałąź osobno, podejrzeć każdy plik, i każdy pobrać. Jest to menedżer plików najnowszej wersji aplikacji.

Widok kodu źródłowego w git bitbucket

Widok drzewa aktualnych plików projektu w repozytorium.

Gałęzie – każdy, kto pracuje nad konkretnym zadaniem, może rozwijać własną gałąź projektu, nie wchodząc w drogę innym, nie zastanawiając sie nad tym, czy ktoś nie wprowadzi zmian, w plikach, nad którymi pracujemy. Po zakończeniu zadania, wykonujemy commit i push na daną gałąź i jeśli występują konflikty w zmianach, zespół dyskutuje, które zmiany wprowadzić, a które usunąć. W ten sposób nikt nie musi się martwić, czy w czasie, kiedy my pracujemy, ktoś inny nie wprowadzi zmian w projekcie i po naszym push-u praca tamtej osoby zostanie wyrzucona w błoto.
Zadania (Issues) – bitbucket oferuje tworzenie zadań projektowych, które należy wprowadzić oraz przypisanie ich wykonania do konkretnego członka zespołu. Dzięki temu, że wszystko – pliki, przegląd, zarządzanie projektem i zadaniami jest w jednym miejscu, nie narzucamy zespołowi konieczności odwiedzania różnych portali, rozdrabniania się i suma sumarum, oszczędzamy czas. Istnieje także możliwość komentowania zadań przez użytkowników, edycji, tworzenia opisu, dodanie załączników, czy sprecyzowania rodzaju problemu, statusu oraz pryjorytetu. Każdy z użytkowników może zasubskrybować dział zadań, aby otrzymywać na skrzynkę email informację o ich tworzeniu.

Widok tworzenia zadania git

Formularz tworzenia nowego zadania w repozytorium git

Zarządzanie uprawnieniami – każdy projekt można udostępnić jako publiczny, lub prywatny. Można także dać dostęp do reposytorium jedynie dla wybranych osób i, co ważne, sprecyzować ich uprawnienia. Przykłądowo dostęp do wiki projektu można dać tylko do osób, które sie dokumentowaniem projektu zajmują, podobnie do sekcji download itp.Wszelkie opcje dotyczące projektu dostępne są w prawym górnym rogu, po kliknięciu w ikonę zębatki. Ogrom funkcji jest tak duży, że nie będę ich tu opisywał, lecz zachęcam do ich przeglądu.

Ustawienia repozytorium w git bitbucket
Subskrypcja zmian – każda zmiana w repozytorium git jest widoczna dla każdego użytkownika automatycznie. Można zaznaczyć obserwowanie zmian, by otrzymywać wiadomość na email o każdym commicie, wprowadzonym zadaniu, czy zmianie w wiki. Każdy z członków teamu jest więc na bierząco informowany o każdej zmianie.

Import z innych repozytoriów – bitbucket umożliwia zaimportowanie naszych projektów z innych hostingów gita za pomocą kilku kliknięć. Śmiało mogę rzec że jest to najlepszy serwis tego typu, oferujący taką gamę funkcji za darmo.

Ograniczenie darmowej wersji bitbucketa jest jedno: dostęp do projektu może mieć od 5 do 8 osób. Na początku możemy tworzyć zespoły 5 osobowe, aby zwiększyć do 8 osób pracujących nad aplikacją, trzeba pozyskać kilka rejestracji z naszych poleceń. Jeśli chcielibyśmy tworzyć większe projekty, należy wykupić pakiet premium.

Kursy i toutoriale git:

Polski kurs podstaw pracy z repozytorium git jest dosŧępne tutaj.Najlepsze kursy, jakie kiedykolwiek znalazłem, oferuje Gregg Pollack, w swojej szkole CodeSchool. Zarówno jeśli chodzi o Gita, Ruby on Rails, JavaScript, czy Objective-C, wszystko, za co Gregg się zabierze, nauczane jest z efektywnością i profesjonalizmem niespotykanym nigdzie indziej.Rejestrując się na jego stronie otrzymujemy dostęp do wielu darmowych kursów z różnych dziedzin programowania, zawsze na podstawowym poziomie.Zaawansowane szkolenia są płatne, lecz jeśli jesteś studentem lub uczniem, Gregg oferuje miesiąc darmowego dostępu do wszystkich kursów, jakie ma w ofercie. Pozwala to na realizację wybranej przez nas dziedziny w całości. Warto więc przemyśleć, co jest ci do nauki potrzebne najbardziej i zrealizować całą ścieżkę nauki. 🙂
Mam nadzieję, że to wprowadzenie okaże się pomocne, jeśli macie jakieś problemy lub pytania, zostawcie wiadomość w komentarzu, chętnie odpowiem 🙂 .

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!