Trudne czy nie, nie ma co komplikować. Nauczyć się można wszystkiego, ale chyba zawsze chodzi o to, żeby wiedzieć jak najwięcej, jak najszybciej, a jednocześnie jak najmniejszym kosztem. Dlatego tutaj możesz przeczytać o tym, jak się uczyć Ruby on Rails tak, by mieć z tego frajdę i jednocześnie błyskawiczne korzyści. No i by efekty było widać niemal natychmiast. Więc do rzeczy.

Rails w tydzień – niemożliwe?

I. Jak się uczyć Ruby on Rails – podstawy.

Ruby on Rails w siedem dni

Nie zajdziesz daleko bez znajomości podstaw składni języka, którego masz się uczyć ani mechanizmów, jakie oferuje. Na początku drogi zacznij od zdobycia podstaw wiedzy o technologii. W tym miejscu zawsze polecam CodeSchool oraz ich Kursy; „Rails for Zombies”. Przyjemność z nauki sama w sobie. Podstawy języka Ruby oraz frameworka Ruby on Rails można przyswoić w trzy godziny, a później już w spokojniejszym tempie zagłębiać się w temat realizując bardziej zaawansowane kursy.

No dobra, ale Gregg Pollack oferuje szeroką gamę lekcji – od czego zacząć?

Błyskawiczna nauka języka Ruby

Na start polecam kurs Try Ruby (30 minut). Są tu wyjaśnione całkowite podstawy składni języka Ruby, którym będziesz operować programując w RoR. Polecam porobić notatki żeby mieć do czego wracać, zanim składnia stanie się dla Ciebie naturalna.

Jeśli nie przepadasz za robieniem notatek, CodeSchool oferuje możliwość pobrania wszystkich slajdów z prezentowanych kursów oraz każdego z filmów, do których masz dostęp

Następny krok – poznanie rails.

Try Rails oraz Rails for Zombies (6 h) – to są kursy, które wprowadzą Cię w świat frameworków, Struktury MVC (Model View Controller), oraz nauczą Cię dość sporo na temat tego, jak programować w Rails. Tutaj także zwracam uwagę na notatki lub na pobieranie slajdów, tym bardziej, że dostęp do kursów online musi być opłacony, a do tego co pobierzemy dostęp mamy permamentnie.

Po ukończeniu tych szkoleń możesz przejść do wyższych poziomów kursów tak by przejść całą ścieżkę nauczania ( 7-10 dni ) – chodzi o to, by wyciągnąć jak najwięcej z miesiąca darmowego dostępu do kursów. W tym miejscu polecam przejść dwie ścieżki: Ruby / Rails – podstawowa wiedza z zakresu programowania w RoR i Ruby. Jak się uczyć Ruby on Rails wykorzystując przeróżne narzędzia i jak korzystać z gotowych gemów.

Zapoznanie się z GIT

Umiejętności pracy z systemami kontroli wersji GIT  jest niezbędna przy projektach zespołowych i w sumie każdych innych też, ale nie będę się nad tym tutaj rozwidził, gdyż napisałem już kilka artykułów poświęconych dla GIT-a.

Codeschool także przygotowało kursy odnośnie pracy z GIT-em, i ta seria jest moją ulubioną do tej pory. Zakres materiału który prezentują jest ogromny i jak zawsze w niesamowicie przystępnej formie.

Nie wiem, jak długo czasu potrzebujesz by przerobić te kursy, ale mi zajęło to 4 dni z wyjątkiem kursów na temat GIT. Na początku nie potrzebowałem być mistrzem GIT-a, więc ograniczyłem naukę do najbardziej podstawowych rzeczy.

Gratulacje! Właśnie ukończyłeś podstawowy kurs programowania w Ruby on Rails.

UWAGA! Jeśli chcesz skorzystać z mojej rady, kursy skoncz tutaj. Nieważne ile kursów jeszcze zrobisz, niewiele z nich na trwałe zakoduje się w twojej pamięci. Teoria to teoria i nic tego nie zmieni, jeśli będziesz nadal skupiać się na kolejnych tutorialach, poradnikach i szkoleniach, po prostu się zniechęcisz.

Zamiast tego polecam przejść do kolejnego punktu.

II. Rozpocznij projekt.

Nieważne ile kursów przejdziesz, w momencie gdy ruszysz z jakimś konkretnym projektem, zawsze natrafisz na rzeczy, z którymi nie będziesz mógł sobie poradzić. Dlatego szkoda czasu na kursy i szkolenia. Zamiast tego najważniejsze co musisz zrobić, to znaleźć najlepsze źródła na temat problemów, które MOŻESZ napotkać. Nie chodzi o kolekcjonowanie dziesiątek stron, które mogą być wartościowe, lecz o umiejętność wyszukiwania informacji za pomocą wyszukiwarki google.

Nie zrozum mnie źle: Ja nadal się uczę, nadal czytam książki o programowaniu, nadal jeżdżę na konferencje i oglądam webinary i kupuję szkolenia. Jednakże, w odróżnieniu do moich początków, obecnie traktuję to wszystko jako dodatek by poznać najnowsze praktyki i skonfrontować swoje podejście z innymi zawodowcami. Codzienna nauka wygląda jednak zupełnie inaczej i oscyluje wokół projektów, które wykonuję.

Natrafiam na problem, więc szukam informacji o tym, jak go rozwiązać. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek dla ciebie, co zrobić, aby zawsze znaleźć to, czego szukasz, kiedy nie wiesz, jak rozwiązać problem.

1. Przestań szukać po Polsku

Jest to najważniejsza rzecz, której musisz się nauczyć, aby nie tracić godzin na przeglądanie stron internetowych w poszukiwaniu rozwiązania. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozwiązać jakiś problem, np: jak zrobić autoryzacje w ruby on Rails, zacznij od wpisania w google: „Rails Authorization”. Otrzymasz w wynikach kilka najbardziej wartościowych pozycji, z którymi powinieneś odtąd być zaprzyjaźniony:

 • StackOverFlow – jest to portal, na którym zamieszczane są bugi, problemy, trudności i wszelkiego typu zapytania z dzieziny IT. Na te zapytania niemal natychmiast dostarczane są odpowiedzi i rozwiązania stworzone przez programistów z całego świata. Jeśli chodzi o Railsy, możesz tam znaleźć setki tysięcy rozwiązań na dziesiątki tysięcy błędów.
 • Ruby on Rails Guides – oficjalny podręcznik online Ruby On Rails. Bardzo obszerna baza wiedzy, nie polecam jej jednak przekopywać od początku do końca, tylko przeglądać wybiórczo tematy, które są nam w danej chwili potrzebne
 • Github – Nie ma sensu pisać od nowa czegoś, co już jest napisane. Tym bardziej, jeśli jest to dostępne za darmo do swobodnego użytku. Jeśli więc wiesz, czego szukasz, znajdziesz to na githubie – chyba największym hostingu repozytoriów w sieci.
 • RubyDoc – dokumentacja języka ruby, jeśli masz problem ze składnią języka, lub nie możesz sobie przypomnieć co robi któraś funkcja, trafisz tutaj. A przynajmniej powinieneś.
 • Ruby On Rails Api – jak wyżej, lecz dokumentacja odnosi się już do frameworka Ruby on Rails. Zdefiniowane i opisane tu są wszystkie klasy i moduły RoR, o czym możesz czytać ilekroć zajdzie potrzeba zrozumienia, jak dokładnie działa któryś standardowo dołączany element.
 • RubyGems – pobrać gemy możesz nie tylko z githuba, ale także z oficjalnej strony Ruby on Rails agregującej najbardziej wartościowe gemy.
 • RailsCasts – na tym portalu znajdziesz filmy instruktażowe, jak wykonać przeróżne użyteczne elementy w Rails. Ponad 400 episodów prowadzonych przez Ryana Bates’a, pozwala na nauczenie się niemal wszystkiego, czego potrzebujemy.

2. Czytaj komunikaty o błędach

Railsy generują bardzo przejrzyste komunikaty o błędach. Niemal zawsze jest jasno napisane, gdzie został wykryty błąd oraz umieszczony w komunikacie jest wycinek kodu, który za ów błąd odpowiada. W przypadku zaś braku pomysłu, co z błędem zrobić, skopiuj komunikat o błędzie i wklej do wyszukiwarki. Niemal zawsze na samej górze pojawi Ci się rozwiązanie zamieszczone na StackOverFlow.

3. RailsCasts, Guides i Ruby DOCs

Naucz się korzystać z dokumentacji Ruby oraz rozdziel wspomniane wyżej portale na kategorie Kiedy chcesz się dowiedzieć, jak zrobić pewien element, wpisujesz do google frazę, która Cię interesuje z dopiskiem RailsCasts – po angielsku( np: „proxy connection railscasts”) . Oczywiście możesz pisać od zera wszystko, ale po co, skoro ktoś już to napisał i udostępnił?

 • kiedy chcesz znaleźć rozwiązanie błędu – wklejasz frazę opisującą problem, wygenerowaną przez railsy i wklejasz do wyszukiwarki, szukając: „StackOverFlow” w wynikach.
 • kiedy chcesz przypomnieć sobie składnię lub sposób użycia którejś z funkcji języka Ruby – dopisujesz do nazwy szukanej funkcji: „Ruby Doc” (np. „String ruby doc”). W wynikach otrzymasz linki do oficjalnej dokumentacji języka Ruby, z czego naprawdę polecam nauczyć się korzystać.
 • Gdy szukasz konkretnego gema, wpisujesz jego nazwę lub funkcję, którą ma wykonywać z dopiskiem „GitHub”.

To wszystko. Proste? Pewnie że proste. Teraz pozostaje tylko kwestia praktyki i wcielenia tego w życie. A to nie przyjdzie bez przerwania czytania tego artykułu i rozpoczęcia nauki. Więc odpalaj CodeSchool albo rozpoczynaj jakiś swój projekt, jeśli już masz teorię za sobą to zacznij kodować, a ja opiszę w dalszych punktach, jak w krótkim czasie stać się naprawdę dobry.

Od amatora do terminatora.

W tym dziale nie piszę już, jak się uczyć Ruby on Rails, lecz jak zostać ekspertem w Ruby on Rails. Opisuję tu sposób na zwiększenie swoich umiejętności do skali makro, aby być profesjonalnym twórcą aplikacji sieciowych i niezastąpionym autorytetem.

jak się uczyć Ruby on Rails?

Wszyscy ludzie sukcesu wiedzą, że najlepiej się uczysz, nauczając.

III. Nauczaj – nieważne czy jesteś zawodowcem

To, czego możesz efektywnie nauczyć się sam jest dość ograniczone i szybko zniechęca. Dlatego jeśli masz za sobą jakiś projekt i kilka kursów, ogarniasz narzędzia wspomagające budowanie aplikacji w RoR i chcesz być o wiele lepszy niż jesteś w tej chwili, pójdź o krok dalej.

1. Znajdź nauczyciela

Zaoferuj swoją pomoc komuś, kto jest znacznie lepszy od Ciebie. Niech zleca Ci jakieś zadania, służy poradą i pomocą, a jak z czymś nie będziesz dawał rady, niech zrobi za Ciebie, jednocześnie tłumacząc. Wydaje Ci się to nie do osiągnięcia? Jeśli tak, to jesteś w błędzie. Aplikacje w kilka osób tworzy sie o wiele łatwiej, szybciej i przyjemniej niż samemu. Kodowanie samemu jest do dupy. Dlatego wielu zawodowych programistów chętnie skorzysta z możliwości uzystkania darmowej lub taniej pomocy przy budowie swoich aplikacji w zamian za dzielenie się wiedzą. Poza tym najszybciej się uczysz nauczając i zawodowcy to wiedzą.

2. Znajdź kogoś, kto jest na podobnym poziomie wiedzy, co ty…

… i budujcie aplikacje razem, wymieniając się doświadczeniami i dzieląc problemami oraz sukcesami. Wasze umiejętności będą się rozwijać wykładniczo, nie liniowo, mogę to zagwarantować. We dwójkę (lub więcej osób ) pracuje się raźniej, pomysły pojawiają się częściej i są bardziej wartościowe. Druga osoba często wpadnie na pomysł rozwiązania szybciej, niż gdybyś miał sie z tym męczyć sam, albo naprowadzi Cię na rozwiązanie zupełnie niechcący.

3. Znajdź ludzi, którzy są tam, gdzie ty byłeś wcześniej

Jak wspomniałem, przez nauczanie uczysz się najszybciej. Znajdź więc kogoś, komu możesz zaoferować pomoc. Znajdź sobie programistę RoR, który ma mniej wiedzy od Ciebie i prowadź go na ścieżce jego rozwoju. Może to być jedna osoba, może to być kilka. Rozwiązań na wcielenie tej opcji w życie jest od groma, ale spróbuję zasugerować Ci kilka z nich:

 • Zatrudnij do swojego projektu jedną osobę, kŧórej pracę będziesz kontrolować, której błędy będziesz poprawiać i którą będziesz instruować pod kątem rozwoju umiejętności. Sam zobaczysz, że zanim się zorientujesz, w swoim kodzie (nie programisty, w swoim własnym) dostrzeżesz ogromną ilość błędów i niedoskonałości, które będziesz chciał poprawić.
 • Załóż bloga – zacznij pisać o błędach i problemach, które napotkałeś, zacznij odpowiadać w swoich wpisach na pytania, które Ci zadają inni. Przygotowując artykuły z poradami także będziesz uczył sie rzeczy, na które nigdy nie zwróciłbyś uwagi po prostu kodując.
 • Dołącz do Team’u – dołącz do koła naukowego na uczelni, albo do jakiejś grupy osób w twoim wieku, która interesuje się tą samą dziedziną wiedzy. Wymiana doświadczeń zacznie owocować jeszcze zanim rozpoczniecie jakikolwiek projekt 😉 .
 • Prowadź szkolenia i prezentacje – wystąpienia na których prezentujecie jakąś dziedzinę wiedzy uczą nie tylko przemawiania publicznie, ale także sprawiają, że zgłębiasz temtaty, które dotąd dotykałeś tylko powierzchownie. Prezentacje tego typu są niesamowicie wartościowe zarówno dla słuchających, jak i przemawiającego. Choćby słuchać Cię miało tylko 5 osób, warto. A wysłuchując wystąpień pozostałej piątki dowiesz się kolejnej dawki wiedzy, zwrócisz uwagę na błędy, będziesz miał możliwość przedyskutowania swoich opinii o rozwiązań.

Na zakończenie

Wiem że to dużo. Wiem Że może się wydawać trudne, ale uwierz mi, że takie nie jest. Jeśli wydaje Ci się, że nie znajdziesz ludzi zainteresowanych tematem, albo nie znasz programisty, który byłby dobry w RoR, jQuery, programowaniu aplikacji mobilnych czy jakiejkolwiek innej technologii, którą chcesz przyswoić, napisz do mnie. Ja działam we Wrocławiu i znam co najmniej kilka osób, które zainteresowane są przedstawionymi tu rozwiązaniami.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Strzałka w lewoMam nadzieję że ten artykuł Ci pomoże, a jeśli znasz kogoś, komu mógłby pomóc, udostępnij go proszę na facebooku! To tylko jedno kliknięcie.

Zawsze też cieszę się mogąc poprawiać i ulepszać treści publikowane na tym blogu. Jeżeli masz jakieś uwagi, pomysły, znasz jakieś inne techniki, jak się uczyć Ruby on Rails efektywnie i szybko, być może wyniesione z nauki z innych dziedzin życia, napisz o tym proszę w komentarzu.

Wasze komentarze i dyskusje ubogacają artykuły w sposób, którego nigdy nie byłbym w stanie osiągnąć samoistnie.

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!