Dostajesz oczopląsu na ten widok? (X)HTML, XML, CSS, PHP, Ruby, jQuery, Java Script, C#, Flash, MySql, .NET… – PARANOJA.

Początkujący programista stron
Tak wyglądasz, gdy zaczynasz uczyć się programowania stron.

Człowiek chciałby się nauczyć Tworzyć aplikacje internetowe i nie ma pojęcia od czego miałby zacząć naukę, ani co można zrobić w którym języku. Nie ma pojęcia, jak się uczyć, choć na temat tworzenia stron i każdej innej dziedziny jest multum kursów i darmowych poradników.

Żeby stworzyć dynamiczną stronę w PHP, trzeba znać HTML, żeby dodać slajder, trzeba się orientować w jQuery.. obłęd. Jak człowiek w trakcie szukania informacji natrafi jeszcze na programowanie pod facebooka, CMS-y czy szablony responsywne, zaczyna panikować. OD CZEGO ZACZĄĆ?

Nie mieliście takiego wrażenia przy starcie? Kiedy wszystko było czarną magią, a wy wiedzieliście jedno – chcecie być dobrzy w tym, co robicie?

Ja oczywiście miałem

… dlatego powstał ten wpis.

Kiedy zaczynałem naukę, nie miałem pojęcia od czego zacząć, gdzie szukać informacji, jak stworzyć jakąś listę, hierarchię, drzewo umiejętności, jak w ogóle się uczyć, kedy nie ma nauczyciela. Wielokrotnie zadawałem sobie pytanie: „co jest niezbędne i do czego?”.

Przecież nie da się nauczyć wszystkiego naraz, prawda? No ale próbowałem, nie mając za bardzo wyjścia. Wiedziałem że chcę się tym zajmować, że są ludzie, którzy to potrafią, więc jakoś trzeba się tego nauczyć.

Nauka historii… zamiast być na bieżąco

Przerobiłem kilka darmowych kursów HTML i CSS, znalezionych w sieci (przerobiłem dużą część np. tego poradnika), dowiedziałem się jak budować strony za pomocą ramek i tabel… a potem dowiedziałem się że tego się nie stosuje.

Nauczyłem się tworzyć proste strony statyczne, a później dowiedziałem się, że statyczne strony to prehistoria w informatyce! Bałagan w mojej głowie już na tym etapie porządnie zniechęcał, a do tej pory udało mi się zaprojektować graficznie JEDEN projekt. Żeby było śmiesznie, w Microsoft Wordzie! Wyglądał tak:

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć naukę, spójrz na to. Jeśli zrobisz cokolwiek, na pewno będzie to lepsze niż ten projekt poniżej – a wtedy będzie ok.

Pierwszy projekt strony www

W gimnazjum na informatyce zrobiłem swoją pierwszą stronę WWW w środowisku MS FrontPage. wtedy dowiedziałem się, że podstawą tworzenia stron internetowych jest znajomość HTML. Po latach muszę się z tym zgodzić.

Jednak profesjonalne, funkcjonalne projekty to nie HTML. Nie PHP ani JavaScript. To zlepek różnych języków, różnych technologii i systemów zarządzania. Być może da się nauczyć tego wszystkiego z kursów, ale jeśli chcesz posiąść całą wiedzę webmasterską, zanim wdrożysz swój pierwszy projekt, to mogę Ci życzyć tylko powodzenia.

Nauka przez praktykę!

Według mnie, najlepiej człowiek uczy się w praktyce. Więcej o tym, jaki ma to wypływ na znalezienie pracy zamieściłem w artykule: „Praca dla studenta: wymagane doświadczenie – też się wkurzasz jak to widzisz?”.

Lepsze jest wrogiem dobrego, gorsze – przyjacielem złego.

Jan Izydor Sztaudynger

Jeśli miałbym doradzić, od czego zacząć, to radzę po prostu zacząć. Zmienić myślenie – zamiast podchodzić do tematu pod kątem: „żeby tworzyć strony internetowe muszę umieć CSS, Ruby, MSQL…” i całą batalię innych technologii, podejdź do sprawy tak: „Chcę zrobić bloga. Co potrzebuję?”

W tym momencie możesz śmiało zacząć tworzyć listę rzeczy, które trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności, na przykład:

Lista rzeczy do zrobienia przy wdrażaniu bloga:

 1. Projekt graficzny – najlepiej zacząć od rozrysowania go z grubsza ołówkiem na kartce, potem przenieść nasze dzieło do Photoshopa. Wypisać strony, które potrzebujemy mieć na naszym serwisie:
  • Strona główna
  • Strona kontaktowa
  • Strona z wpisami
  • Galeria
  • Co nam jeszcze przyjdzie do głowy
 2. Pociąć projekt i przekodować na statyczne strony HTML
 3. Statyczne strony zamienić w dynamiczne. Elementy, których nie da się zrobić w html, zamienić na PHP/Ruby. Takie, których się nie da zrobić w PHP, napisać w jQuery. Takich, których nie zrobimy w jQuery, napisać w xml, i tak dalej i tak dalej.
 4. Jeśli to wskazane, przerobić projekt pod jakiś CMS, lub napisać własny system zarządzania treścią 😀
 5. Zająć się optymalizacją witryny pod kątem użyteczności i SEO.

Co Ci da taki plan? Ano choćby to, że teraz nie zastanawiasz się, co trzeba umieć, żeby stworzyć stronę. Nie zadajesz pytań typu: czy lepiej umieć PHP czy Ruby? Teraz wiesz co chcesz zrobić i twoje pytania przybierają formę: „Jak wykonać dany element?”

Przykładowo:

 1. Stworzyłem projekt w Photoshopie, więc zastanawiam się, jak go pociąć? Następnie szukam informacji na ten temat, a kiedy je znajdę, tnę projekt na kawałki.
 2. Mam już pocięty projekt, ale nie wiem jak stworzyć fajne wielopoziomowe menu, szukam informacji na ten temat. Następnie otwieram plik ze stylami i koduję, popełniając masę błędów.
 3. Natrafię na jakiś dziwny problem w PHP, szukam rozwiązania i go rozwiązuję.
 4. Nie wiem jak stworzyć kanał RSS – więc szukam informacji. Następnie tworzę kanał, ucząc się przy okazji jak to zrobić.

W ten sposób okazuje się, że zaczynając jakiś projekt z wiedzą niemal zerową, kończę go ze znajomością kilku technologii czy języków na co najmniej podstawowym poziomie!

Czy to nie jest lepszy sposób na naukę czegokolwiek?

Uważam, że jeśli chodzi o programowanie, nie tylko stron, to jest to sposób najlepszy, bo nie zawalający nas górą nic nie wnoszącej teorii.

Na koniec mała prośba do Ciebie

Strzałka w lewo

Mam nadzieję, że ten wpis Ci pomógł. Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, masz do mnie jakieś pytania z nim związane, napisz o tym w komentarzu, odpowiadam na wszystkie.

Być może Twoi znajomi borykają się z problemem nauki programowania, podziel się z nimi tym artykułem i daj mi znać co o nim myślą. Chętnie udoskonalę go o dodatkową treść.

Podsumowanie
Jak się uczyć? Tworzenie stron internetowych - od czego zacząć?
Tytuł artykułu
Jak się uczyć? Tworzenie stron internetowych - od czego zacząć?
Opis
Tworzenie stron to ogromny temat, ale jak się uczyć? Od czego zacząć naukę? Wiedza o tym nie jest popularna, mimo istnienia multum kursów i poradników.
Autor
Opublikowane przez
Wilgosz.pl - Produktywnie w internecie
Logo
Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!