Na początek mała dygresja: Ten artykuł nie jest i prędko nie będzie skończony. Będzie aktualizowany na bieżąco wraz z rozwojem bloga.

Popraw seo. Dowiedz się jak zdobywać linki

Sposobów na zdobywanie linków jest sporo. Oprócz standardowych jednak, jak dodawanie linków do katalogów czy artykułów sponsorowanych, chciałbym poruszyć w tym artykule sposoby na to jak zdobywać linki specyficzne dla programisty aplikacji internetowych.

Linki na stronach klientów

Oczywiście nie zawsze się da, gdyż niektórzy klienci nie pozwalają na publiczne przyznawanie się do współpracy. Ma to miejsce szczególnie przy współpracy z portalami, które albo już są, albo od razu zamierzają być bardzo duże. Miałem przyjemność współpracować z kilkoma startupami i jeden z nich nadal tworzę, niemniej do tej pory NDA z klientami nie pozwala na dodanie ich do portfolio, a już na pewno nie na podlinkowanie moich witryn na ich serwisach. A szkoda 🙂

W każdym razie uważam, że ogromnym marnotrawstwem jest niedodawanie linków do witryn klientów jeżeli jest taka możliwość. Zazwyczaj małe portale nie mają z tym żadnego kłopotu, a nigdy nie wiemy, jaką pozycję w wyszukiwarkach zajmą w przyszłości.

Dla przykładu, w moim przypadku jeden klient bloga zaowocował ponad dwoma tysiącami linków ze zrobionego przeze mnie bloga.

Dodawanie stron do katalogów.

Katalogi blogów są świetnym sposobem na znalezienie linków niskim kosztem. Nie są to wysokiej jakości linki i traktować je należy jako dodatek, niż jako ważny element pozycjonowania. By dodać wpis w katalogu często trzeba umieścić u siebie link zwrotny. Nie uważam, by było to nie fair, artykuły gościnne działają w podobny sposób.

Poniżej kilka katalogów, z których ja korzystam.

Fora internetowe

Fora internetowe to świetne miejsce na pozyskanie wielu linków do różnych części witryny czy artykułów. Jeżeli dyskusja dotyczy problemu, który opisaliśmy na swoim blogu, możemy wspomnieć o nich w odpowiedzi na pytanie. Ponadto wiele blogów umożliwia dodanie stopki z linkiem pod każdą odpowiedzią, jeśli osiągniesz odpowiedni pułap wiarygodności.

Fora pomagają Ci także podnieść swoją popularność, poprawić swój wizerunek i reputację, gdyż odpowiadając na różne problemy internautów stajesz się autorytetem w danym temacie. Bycie aktywnym na forach pochłania jednak mnóstwo czasu i do tej pory odkryłem dosłownie kilka, na których warto być aktywnym w mojej dziedzinie, ale ze względu na brak czasu piszę na razie tylko na jednym.

Artykuły gościnne

Zastanawiasz się, dlaczego miałbyś pisać na czyimś blogu? To powiedz mi, dlaczego nie?

Artykuły gościnne to obecnie najpotężniejsze narzędzie do pozyskiwania ruchu na stronie i zwiększania swojego autorytetu, zastanawia mnie więc, dlaczego tak niewiele osób je pisze. Jest to czasochłonne zajęcie, ale nie znam lepszego sposobu na pozyskanie wartościowych linków niż napisanie artykułu na naprawdę popularnym blogu.

A jak ty linkujesz swoje witryny?

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!