Komentarze, zarówno w JavaScript, jak i innych językach programowania, służą do opisywania tworzonego kodu. Tekst zawarty w komentarzu jest ignorowany przez przeglądarki i nie jest przez nie wyświetlany, przez co pozwala na poprawienie czytelności kodu i orientacji w nim, szczególnie przy bardziej skomplikowanych skryptach. Komentarze powinny być stosowane do opisywania kodu i przekazywania instrukcji dla użytkowników lub innych programistów. Musisz więc być więc pewien, że opisują twój aktualny kod żeby nie wprowadzać innych w błąd. Przestarzałe komentarze są gorsze niż ich brak, mówią o niechlujności programisty i często bardzo utrudniają pracę.

W JavaScript dostępne są dwa rodzaje komentarzy:

Komentarze blokowe (zawarte między symbolami /* */ ) – wszystko co znajduje się po parze symboli /* jest komentarzem, dopóki nie zamkniemy bloku znakami */ . Te komentarze mogą zawierać wiele linii kodu lub dłuższy opis programu.

Komentarze liniowe

Te komentarze rozpoczynają się znakami //  i obejmują wszystko do końca linii. Jeśli chciałbyś zakomentować blok kodu w skrypcie, musiałbyś dodać znacznik // na początku każdej linii kodu.

Komentarze blokowe

zawarte między parami symboli /* */ , pochodzą ze innego języka o nazwie PL/I, który wykorzystywał te dziwne pary symboli do komentarzy, ponieważ nie występowały one w jego składni. Niemniej, w JavaScript te pary symboli mogą występować w wielu miejscach w kodzie przy definicji instrukcji, dlatego komentarze blokowe nie są bezpieczną formą komentowania fragmentów kodu i powinno się w tym celu używać komentarzy liniowych // .

Na przykład kod:

Zwróci błąd składni, ponieważ nasz komentarz zostanie przerwany tuż za literą a. Jeśli więc używasz komentarzy blokowych, rób to z głową, żeby nie rozsypać sobie programu tego typu niedopatrzeniem. Ja w tym kursie będę zazwyczaj używał komentarzy linowych, blokowe będą należeć do rzadkości i Tobie polecam to samo.

<< Wstawianie Skryptów     Stylizowanie elementu <select> >>

 

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!