JavaScript to język programowania, pozwalający nam ożywiać strony internetowe, zaprojektowany i wdrożony przez firmę Netscape w ich przeglądarce internetowej. Jego składnia wywodzi się z języka C++, dlatego jeśli znasz jakiś język, który bazuje na podobnej składni (np. Java, PHP, C++, C#, Pherl), będzie Ci łatwiej zrozumieć elementy JavaScript.

JavaScript to bardzo ważny język programowania, ponieważ jest to język przeznaczony do wykorzystywania przez przeglądarki internetowe i przez nie interpretowany. W odróżnieniu do np PHP czy Ruby, JavaScript jest wykonywany po stronie użytkownika, nie serwera. Aby napisać program w JavaScript, wystarczy notatnik i przeglądarka, nie musimy posiadać dodatkowego kompilatora, bo cały kod zostanie automatycznie rozpoznany i przerobiony przez przeglądarkę internetową.

JavaScript jest rozpoznawany i wspierany przez wszystkie przeglądarki i to właśnie one czynią go najbardziej rozpowszechnionym językiem programowania na świecie. Niemniej, jest to także jeden z najbardziej niedocenianych języków na świecie – nonsens? Nie do końca.

Przez fakt, że JavaScript jest tak zintegrowany z przeglądarkami oraz przez podobną składnię do C++ czy Javy, wiele ludzi uważa, że nie jest to w ogóle osobny język programowania i podczas pisania aplikacji w jakichś innych językach, które mają być tylko rozszerzane przez JavaScript, nie trudzą się nawet uczeniem go, a potem są zaskoczeni, gdy okazuje się, że JavaScript posiada znaczące różnice w składni czy architekturze, i te różnice są istotne dla programisty.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, rozszerzając swoje aplikacje przez JavaScript, będziesz się miejscami nieźle irytował, ale taki już los programisty:).

Ten poradnik ma na celu nauczenie Cię języka JavaScript od podstaw. Lekcje są posortowane od najprostszych, do trudniejszych i bardziej zaawansowanych, także polecam przeglądać je po kolei. Po zapisie na listę mailingową otrzymasz ten kurs w postaci maili, w kolejności przedstawionej poniżej. Poniżej zamieszczam spis treści całego kursu, także jeśli jesteś osobą, która szuka odpowiedzi na konkretne pytanie, możesz wykorzystać tę nawigację do przeskoczenia prosto do interesującego Cię artykułu.

W zamierzeniu kurs ten ma wyczerpywać temat nauki JavaScript, mam jednak świadomość, że nie jestem w stanie napisać go w jednej chwili. Dlatego jestem otwarty na wszelkie pomysły, które mógłbym tu zamieścić, oraz problemy, jakie napotkacie. Mam też świadomość, że tyle, ilu jest programistów, tyle będzie problemów do omówienia, a sam na wszystkie nie wpadnę. Piszcie więc komentarzach do artykułów na temat błędów i tego, o czym zapomnę wspomnieć.

Kurs JavaScript – spis treści:

  1. Słownik pojęć:
  2. zastosowania praktyczne:
Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!