Kilka dni temu opublikowałem mój pierwszy kurs na Udemy. To było niemałe przedsięwzięcie, gdyż oprócz jednoczesnego finalizowania studiów i zwyczajnej pracy, pojawił się na świecie kolejny członek mojej rodziny.

Wszystko to sprawiło, że proces nagrywania szkolenia rozciągnął się niemal na rok czasu, o czym pisałem w poprzednim artykule! Nagrywane klipy były szarpane i ucinane w losowych momentach, a często wymagane były powtórzenia, bo nagle podczas mojej super ważnej puenty gdzieś w tle rozlegał się płacz 🙂 .

To było wyzwanie i niejednokrotnie wątpiłem, czy doprowadzę to do końca. Ale po nastu miesiącach wykradania się z łóżka po nocach i wstawania do pracy o 5:00 rano w końcu się udało.

Testowe szkolenie

Pierwsza wersja szkolenia została opublikowana i sprzedana już kilkanaście razy! Uważam że to niemały sukces, jednak to pierwsze szkolenie od samego początku było testem.

Nie mając doświadczenia z nagrywaniem wiedziałem, że popełnię mnóstwo błędów i chciałem opublikować to pierwsze szkolenie, by zdobyć informacje zwrotne o tym, co należy poprawić i zrobić lepiej. Dzięki przychylności i uprzejmości przyjaciół oraz studentów, którzy już wykupili dostęp, otrzymałem bezcenną i olbrzymią porcję komentarzy i sugestii, jak można zrobić to jeszcze lepiej.

Wziąłem do serca wszystkie informacje – o części wiedziałem, lecz znacząca większość to była dla mnie absolutna nowość.

Nie czekając na nic, przystąpiłem więc do tworzenia produktu od nowa. Lepiej, szybciej i sprawniej.

Słowo na temat sprzętu

W nagrywaniu screencastów jedną z najważniejszych rzeczy jest audio. Niby to wiedziałem, ale nagranie wysokiej jakości dźwięku to niełatwa sprawa.

Mimo, że kupiłem dość dobry mikrofon, by móc nagrać dźwięk na poziomie i zainwestowałem w Camtasia studio – oprogramowanie do tworzenia filmow, pierwszą wersję szkolenia nagrywałem, wierzcie lub nie, obwieszając ręcznikami i prześcieradłami cały gabinet by zniwelować echo! Działało to całkiem całkiem, ale nie można nazwać tego najwygodniejszym rozwiązaniem. Każde rozpoczęcie nagrywania wymagało rozwieszenia wszystkich tkanin na nowo, co skutecznie redukowało ilość produktywnego czasu na nagrywanie.

Tym razem jednak podejdę do sprawy znacznie bardziej profesjonalnie. Zamówiłem dwa dodatki do mikrofonu.

Ekran akustyczny

Pierwszym z nich jest ekran akustyczny do mikrofonu. Jest to urządzenie, które po przymocowaniu do mikrofonu otacza go niemal z każdej strony, dzięki czemu skutecznie niweluje całe echo, które mogłoby powstać w przeciwnym razie. Hamuje także część dźwięków z otoczenia, więc nagrywana ścieżka będzie jeszcze bardziej czysta. Czekam jeszcze na dostawę – jak się sprawdzi? Niewiadomo, ale na pewno się tym podzielę.

Ramię na mikrofon

Drugim elementem, który okazał się niezbędny, to ramię na mikrofon. Wcześniej nagrywałem audio, ustawiając mikrofon na szafce i nachylając się do niego, by trzymać usta w odpowiedniej odległości. Nie byłem jednak w stanie zapewnić takiego samego układu przy każdej okazji do nagrywania, przez co głośność klipów różniła się między sobą, nawet w zakresie pojedynczego nagrania.

Postanowiłem więc dokupić jeszcze jeden element do mojego domowego studio, czyli ramię na mikrofon. Od teraz będę mógł przypiąć mikrofon do biurka i ustawić go w takiej odległości, jaka zapewni najlepszą jakość do nagrywanego dźwięku.

Pozwoli mi to także na znacznie większą wygodę przy nagrywaniu. Będę mógł usiąść wygodnie i dostosować sprzęt do siebie, zamiast siebie dostosowywać do sprzętu.

To wszystko po to, by wersja 2.0 pod każdym względem przewyższyła poprzednią, by poziom przekazywanej wiedzy spełniał potrzeby najbardziej wymagających programistów.

Poinformuję Was gdy szkolenie zostanie zakończone pewnie napiszę też krótką recenzję poszczególnych komponentów dzieląc się swoim doświadczeniem i ustawieniami. Skrypt już mam, przeznaczam więc około dziesięciu godzin tygodniowo na nagrywanie,  więc jest spora szansa, że opublikuję je za 2 miesiące.

Osoby, które kupiły obecne szkolenie będą miały darmowy dostęp, gdyż to forma udoskonalenia już opublikowanej dla Was treści.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go! 😉

Strzałka w lewo

Znasz znajomych bloggerów? Kogoś, kto prowadzi działalność w internecie? Pomóż mi dzielić się tą wiedzą także z nimi :).

Udostępnij ten artykuł na facebooku, to tylko jedno kliknięcie.

Artykuły to tylko moje spojrzenie na dany temat, lecz najbardziej wartościową wiedzę czerpie się z różnych źródeł. Dlatego proszę, podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoim spojrzeniem na pracę zdalną w komentarzach, na wszystkie odpowiadam :).

Dzięki!

Podsumowanie
Nagrywanie audio 2.0 - czekamy na sprzęt | Produktywnie w internecie
Tytuł artykułu
Nagrywanie audio 2.0 - czekamy na sprzęt | Produktywnie w internecie
Opis
Kilka dni temu opublikowałem mój pierwszy kurs na Udemy. To było niemałe przedsięwzięcie, ale w końcu się udało! Nagrywanie szkolenia w wersji pierwszej zostało ukończone i teraz idziemy o poziom wyżej.
Autor
Opublikowane przez
Wilgosz.pl - Produktywnie w internecie
Logo
Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!