Poznaj najważniejsze wtyczki WordPress, konieczne na każdym blogu. Zainwestuj w rozszerzenia WordPressa by pozwolić swojej witrynie rozwinąć skrzydła.
Posiadam dziesiątki witryn internetowych i każda z nich, o ile postawiona jest na WordPressie, korzysta z wtyczek zawartych na tej liście. Ich odkrycie i konfiguracja kosztowała mnie sporo czasu, niemniej nie żałuję ani jednej chwili spędzonej na ich poznanie. Skorzystaj z mojego doświadczenia i oszczędź swój czas. Dowiedz się, jak zwiększyć ruch na swojej witrynie!

1. WordPress Seo by Yoast

O tej wtyczce pisałem już dawno, jednak od tego czasu zmieniła się ona nie do poznania – na plus oczywiście. Ta wtyczka pomaga utrzymać twoją witrynę na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach internetowych poprzez analizę twoich artykułów.

Analiza meta wtyczki wordpress by yoast

Poniżej opisuję najważniejsze jej funkcje:

SEO – poprawienie pozycji w wyszukiwarce

Jest to wtyczka, która pozwala na optymalizację każdego wpisu tak, by był on przyjazny dla wyszukiwarek. Dzięki wprowadzeniu słowa kluczowego, pod kątem którego wtyczka analizuje każdy artykuł, pozwala na sprawdzanie wielu elementów istotnych z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych. Analizuje artykuł na bierząco podczas pisania, między innymi pod kątem:
  • ilości słów kluczowych w artykule i jak się one mają do całości wpisu
  • długości artykułu
  • obecności słowa kluczowego w tytule wpisu, opisach obrazków, meta danych artykułu…
  • długości adresu url artykułu oraz obecności w adresie słowa kluczowego
  • obecności i ilości obrazków.
  • obecności i zagęszczeniu linków wewnętrznych i zewnętrznych.

Analiza seo wtyczki wordpress yoast

Analiza artykułu nie tylko znacząco poprawia obecność witryny w wyszukiwarkach, ale pomaga tworzyć wysokiej jakości wpisy, mające wpływ także na czytelność i popularność bloga.

Czytelność – poprawienie jakości tekstu

Drugą z wiodących funkcji wtyczki Yoast jest analiza artykułów pod kątem czytelności. Wtyczka na bierząco sprawdza, czy paragrafy nie są zbyt długie, zdania zbyt skomplikowane, albo czy w artykule używane są słowa powodujące spadek czytelności artykułu.
Te elementy także mają wpływ na pozycję witryny w wyszukiwarkach, więc posiadanie narzędzia, które natychmiast raportuje o możliwych błędach jest olbrzymim ułatwieniem.
Analiza czytelności wtyczki wordpress Yosat
Całość jest prezentowana bardzo przejrzyście i czytelnie, dzięki czemu ani przez chwilę nie ma wątpliwości, czy artykuł jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania. Jest to numer jeden na tej liście nie bez powodu.
Jednym z minusów tej wtyczki WordPress jest jednak fakt, że nie działa z wtyczką ‘builder firmy ElegantThemes, co komplikuje znacząco jej wykorzystanie.

2. Jetpack by WordPress

Jetpack jest po prostu konieczny. Bez tej wtyczki prowadzenie bloga jest bez porównania trudniejsze niż przy jej użyciu. Ogrom funkcji, które dostarcza jest porażający, lecz poniżej przedstawię kilka, które wydają mi się najważniejsze.

Pomiar danych

Wtyczka pozwala na generowanie wykresów na podstawie danych naszej witryny, analizy ruchu, liczniki odwiedzin i tym podobne. Jestużyteczny w szczególności dla blogów, na których nie potrzebujesz ładować google analytics, niemniej zauważyłem, że korzystam z tej funkcji czesto przy porównywaniu, które moje witryny cieszą się większą popularnością niż inne.

Wykresy wtyczki wordpress jetpack

Integracja z mediami społecznościowymi

Konfigurując sieci społecznościowe, przy pomocy wtyczki Jetpack jesteś w stanie automatycznie publikować wpisy na niemal każdym z popularnych portali społecznościowych. Globalne ustawienia pozwalają na integrację między innymi z facebookiem, twitterem, pinterest, google+ i mnóstwem innych. Ponadto przy publikowaniu każdego artykułu możesz odznaczyć te sieci, na których nie chcesz publikować wpisu.
Ponadto oprócz publikowania automatycznego, Jetpack umożliwia wyświetlenie przycisków społecznościowych pod każdym wpisem. Z ich pomocą twoi czytelnicy w łatwy sposób będą mogli dzielić się artykułami na
Skonfigurowanie jetpack’a zajmuje nieco czasu, ale ilość korzyści, które płyną z jego używania stokrotnie to wynagradza. Tylko dzięki tej funkcji klikając ‘opublikuj’ jeden raz, twój artykuł zostaje opublikowany na Twojej stronie oraz wszystkich sieciach społecznościowych jednocześnie! Oszczędność czasu ogromna.

3. Google analytics

Wtyczka Google analytics dla wordpressa pozwala na integrację naszej witryny z tym narzędziem do pomiaru danych od Google na każdej podstronie.
W obecnych czasach po prostu pisanie to nie wszystko. By osiągnąć sukces należy zdefiniować niszę użytkowników, najważniejsze kanały ruchu oraz dowiedzieć się, czego czytelnicy potrzebują. Konieczna jest więc analiza ruchu, by poznać, które wpisy cieszą się największym zainteresowaniem, jakie elementy na stronie spełniają swoje zadanie, a co należy poprawić.
Google dostarcza narzędzia, które są tym potężniejsze, że współgrają ze sobą. Warto jest więc tak konfigurować swoje witryny, by móc czerpać jak najwięcej korzyści z pomiaru danych.

4. WP Super Cache

WP Super Cache to wtyczka pozwalająca na cache-owanie strony. Wykorzystanie cache powoduje przyśpieszenie ładowania witryny, co docenią nie tylko twoi czytelnicy, lecz także wyszukiwarki. Google oficialnie przyznaje że szybkość ładowania witryny to istotny element pozycji SEO więc wykorzystanie cache na witrynie jest przydatne, w szczególności na blogach, gdzie treść nie jest często aktualizowana.
Pozwala to także zredukować obciążenie twoich serwerów i zmniejsza współczynnik odrzuceń strony. Bajka.

5. Disquss Comment System

W przypadku gdy nie chcesz mieć na blogu wbudowanego silnika do komentarzy, polecam disquss. Redukuje on ilość spamu na stronie, oszczędza czas potrzebny na moderowanie oraz zwiększa ilość komentarzy dodawanych do artykułów.

6. Monarch Plugin

Monarch to kolejna wtyczka wspomagająca dzielenie się treścią w sieciach społecznościowych. Ze względu na integrację z resztą wtyczek i szablonów ElegantThemes jest na liście używanych przeze mnie najczęściej wtyczek.

7. Broken links

Linki uwielbiają się psuć – cześć witryn jest zamykana, część jest zmieniana. Sam zmieniałem linki na moim blogu, usuwając z adresów artykułów kategorie. Oznacza to, że linki wewnętrzne i zewnętrzne na witrynie nie zawsze prowadzą tam, gdzie powinny – a to jest duża wada zarówno z punktu widzenia czytelników jak i wyszukiwarek.
Broken links Checker analizuje artykuly i wyświetla wszystkie nieprawidłowości pozwalając na szybkie usunięcie usterek.

8. Crayon

Podświetlanie kodu na stronie jest nieodzowne dla blogów programistycznych. Crayon to chyba najlepsza wtyczka tego typu dla wordpressa.

9. Bloom

Bloom to wtyczka pozwalająca na wyświetlanie formularzy w różnych miejscach na stronie. Dzięki niej możesz wyświetlić formularz zapisu na newsletter na przykład w nowym oknie, lub jako okno wędrujące w rogu ekranu wraz z przewijaniem artykułu.
Przykład wtyczki wordpress bloom

Tak wygląda przykładowy formularz wtyczki WordPress Bloom

 

 

Powyższa lista to tylko kilka pozycji, lecz pozwalają one na naprawdę wiele. A z jakich wtyczek ty korzystasz na blogu?

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!