Fakt, instalacja Ruby on Rails na Ubuntu i innych systemach linuxowych i windowsowych to temat bardzo powszechny, powiedziałbym nawet, że oblegany. Każdy blogger, który zaczyna zabawę z Railsami, umieszcza u siebie poradnik, jak zainstalować RoR. Nie będe więc gorszy.

Logo ruby on rails

Dlaczego, zapytacie? Dlaczego umieszczam wpis, który można znaleźć na dziesiątkach, jeśli nie setkach innych stron i artykułów? Ponieważ, szukając sposobu na instalację Ruby On Rails na swoim komputerze, przeczytałem kilka różnych wpisów i w każdym natrafiałem na błędy, z którymi musiałem sobie radzić sam. A przy tworzeniu stron internetowych każde jedno opóźnienie to niepotrzebna strata pieniędzy. Napiszę więc tu kroki, które podjąłem podczas instalacji RoR na Ubuntu 12.04 i opiszę, jak pozbyć się błędów, na które natrafiłem.

Zaczynamy:

Pobranie cURL i RVM:

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, polecam zaktualizować wszystkie pakiety, które mamy już zainstalowane na naszym komputerze komendą:

W tym miejscu należy wspomnieć, że jeśli nie wykonujemy operacji na użytkowniku root, każdą komendę wprowadzającą zmiany w systemie musimy poprzedzić komendą: „sudo”, podnoszącą prawa dostępu. Ewentualnie możemy przelogować się na root-a, wpisując:

Pierwsza linia odpowiada za ustawienie hasła na użytkowniku root, mającym wszystkie prawa, a druga przełącza konto użytkownika na root-a. W ten sposób pozbędziemy się wszelkich problemów z ograniczonymi prawami dostępu. W tym poradniku jednak będę korzystał z opcji sudo.

Zainstalowanie railsów zacząłem od pobrania RVM (Ruby Version Manager) – Czyli kompilatora języka ruby. Aby to zrobić, należało pobrać bibliotekę cURL – narzędzie pozwalające na transfer plików za pomocą odpowienich komend, wykorzystujące różne protokoły.

Aby pobrać i zainstalować rvm wpisz poniższą komendę w terminalu. Po więcej, odsyłam do dokumentacji curla

Nastepnie należy załadować RVM, jak możemy przeczytać w komunikacie, który pojawi się na ekranie konsoli po wykonaniu powyższych czynności. Robimy to komendą: shell:inline:source ~/.rvm/scripts/rvm.

Teraz należy zainstalować pakiety wymagane przez ruby, a których nie załadował instalator. Powinny się one pojawić jako komunikat przy instalacji wymaganych pakietów.

Instalacja gemsetu Ruby

Ruby jest już zainstalowane. Teraz pozostaje nam powiedzieć systemowi, by używał jako domyślnej wersji tej zainstalowanej, ponieważ w przypadku wielu wersji ruby każdy może zgłupieć.

W tym miejscu możemy natrafić na błąd, jeśli podczas instalacji zmienimy użytkownika komendą „su nazwa_uzytkownika”. RVM tworzy skrypt w pliku etc/profile.d, który jest uruchamiany podczas startu systemu. Kiedy zmieniamy użytkownika w konsoli, rvm nie wie, jaki profil ma użyć jako domyślny, co generuje błąd.

Rozwiązanie tego problemu jest przedstawione na oficjalnej stronie RVM. Trzeba zmienić opcje terminala, by ładował się jako powłoka systemowa. Niezależnie od tego, czy na tym etapie instalator wygeneruje błąd czy nie, i tak radzę to zrobić, a dlaczego, o tym poniżej:).

Instalacja Ruby on Rails

Teraz możemy zainstalować gemy. Służą do tego komendy:

1. Ubuntu zapomina o zainstalowanych railsach!

Chciałbym poruszyć w tym miejscu problem, który pojawił mi się u mnie podczas instalacji po wyłączeniu terminala. Mianowicie – instalacja railsów przebiegła pomyślnie, zarówno RVM jak i gemy działały poprawnie, niemniej, tylko do momentu wyłączenia terminala!

Po wyłączeniu terminala lub uruchomieniu nowego okna, ubuntu nie widział zainstalowanego programu i żadna z komend „rails” lub „rake” nie była rozpoznawana. Podczas wpisania komendy: shell:inline:rails new foo otrzymywałem komunikat:

Komenda ta wprowadza użytkownika w błąd, ponieważ po sprawdzeniu ścieżki, w której przechowywane są pliki Railsów, można zobaczyć, że są one poprawnie utworzone na komputerze. Oznacza to, że z jakiegoś powodu Konsola linuxa nie widzi zainstalowanego wcześniej programu. Ponowna instalacja railsów nie rozwiąże problemu.

Aby naprawić to małe utrudnienie, otwórz okno terminala i w górnym pasku w zakładce „edycja -> preferencje profilu -> Tytuł i polecenie” zaznacz pole: „Uruchomienie w roli powłoki systemowej”. Następnie uruchom okno konsoli ponownie.

2. Błąd Java

Przed uruchomieniem zainstaluj jeszcze środowisko javascript, by railsy się nie wysypywały komendą

 

i wszystko powinno już być w porządku. Nową aplikację tworzymy komendą: rails new nazwa_aplikacji, ale nie będę tutaj o tym pisał, tylko odeślę do tutoriali producentów.

 

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!