Terminal – jego domyślne czcionki i kolory są po prostu brzydkie. Tak, to moja opinia, niemniej zdziwię się, jeśli się nie zgodzisz. Domyślny terminal wygląda jak sprzed 50 lat – i w dużej mierze nic się od tego czasu nie zmieniło pod kątem wizualnym.

Nawet pomijając ten fakt, ja przywykłem to mojego ulubionego schematu kolorystycznego o nazwie Monokai, którego używałem w Sublime Text, a który wygląda tak:

Schemat monokai w Sublime text

Czy nie byłoby świetnie, gdyby twój terminal mógł wyglądać tak samo?

Dostosowanie wyglądu terminala.

Zawsze chciałem, żeby moje okno VIM wyglądało tak samo i wtedy zrozumiałem, że skoro używam VIMa w terminalu i mogę go skonfigurować tak, by obsługiwał schemat Monokai, to znaczy, że mogę skonfigurować terminal, by wyglądał tak samo!

W ten sposób osiągnąłem poziom, w którym nigdy nie muszę przełączać się z świetnie wyglądającego edytora do brzydkiego terminala. Moje oczy nie muszą się przyzwyczajać za każdym razem, gdy czcionka czy kolory się zmieniają. Wykorzystuję ten sam schemat w terminalu i w edytorze, przez co mój wzrok mniej się męczy, czuję się bardziej swobodnie i jestem bardziej skupiony podczas pracy, szybciej wyszukuję informacje w tekście.

Oto, jak mój terminal wygląda obecnie.

Produktywność w terminalu - schemat kolorów

 

Nie zakładam, że podoba Ci się ten temat kolorystyczny, ale przyznasz o jego wyższości nad domyślnym wyglądem terminala. To, na co zwracam Ci uwagę, to fakt, że w terminalu możesz korzystać z dowolnego szablonu kolorystycznego.

Czy widzisz różnicę?

Zmień domyślny terminal

By maksymalnie wykorzystać możliwości terminala, polecam zamienić domyślną aplikację systemową na coś innego. Z moich doświadczeń wynika, że najlepsze aplikacje terminalowe, to:

iterm dla OSX
Terminator dla Linux

Podsumowanie

Zwróć uwagę, że na zrzutach ekranu powyżej, poza zmianą kolorów zmieniłem także początek nowej linii w terminalu. Nie potrzebuję informacji o moim komputerze ani nazwie użytkownika bo wiem, na kogo się loguję, więc wyświetlam najmniej informacji jak to tylko możliwe. Dzięki temu gdy otwieram mniejsze okno, oszczędzam wiele miejsca.

Zmiana wyglądu terminala to tylko jedna z możliwości, jak zwiększyć Twoją produktywność. Alternatywne aplikacje terminalowe, jak iterm czy terminator pozwalają na znacznie więcej udoskonaleń, jak na przykład dzielenie okna na wiele paneli czy własne skróty klawiaturowe.

Zachęcam do przetestowania tych aplikacji – a może znasz jeszcze lepsze rozwiązania? Napisz mi o tym w komentarzu!

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!