Wybór wtyczek do WordPressa często może wydawać się problemem. Jest ich wręcz ogromna ilość, i podobnie jak firefox, w tak wielkiej ilości wtyczek Worpress upatruje swoją siłę i dlatego tak wielką popularnością cieszy się ten CMS. Dzisiaj opiszę chyba najlepszą wtyczkę SEO dla WordPressa – WordPress Seo by Yoast.

WordPress Seo by Yoast czy All In One Seo Pack

Wtyczka WordPress SEO by Yoast

Wtyczka WordPress Seo by Yoast moim skromnym zdaniem przerasta wszystkie inne pluginy tego typu. Różne opinie o tym krążą, ale ze wszystkim tak jest. W każdym razie, jeśli używasz All In One Seo Pack, nawet nie próbuj się zastanawiać nad zmianą wtyczki. WordPress Seo by Yoast umożliwia import danych z innych wtyczek do pozycjonowania, przez co nie stracisz nic, nawet jeśli masz już spory serwis optymalizowany przez inne wtyczki.

Oprócz zwyczajnych dodatkowych pól przy edycji wpisu lub strony odpowiedzialnych za wprowadzanie metadanych, takich jak tytuł seo czy słowa kluczowe i opis, WordPress Seo by Yoast oferuje analizę tekstu wpisu! Dzięki temu otrzymujemy wskazówki na temat ilości obecnych słów kluczowych w tekście, jak zoptymalizować opisy obrazków itp – pozwala to wyrobić sobie nawyk w pisaniu artykułów zoptymalizowanych pod SEO, a nie tylko uzupełniać metadane.

Opis i konfiguracja wtyczki WordPress Seo by Yoast

Instalacja wtyczki przebiega standardowo, jak każdej innej wtyczki do WordPressa. Możesz ją pobrać ze strony autora lub zalogować się do kokpitu naszej witryny, kliknąć na „wtyczki -> dodaj nową”, i wyszukać „WordPress Seo by Yoast”. Następnie kliknij „zainstaluj”. Wtyczka powinna włączyć się automatycznie.

Po instalacji pojawi ci się w bocznym menu dodatkowa opcja o nazwie SEO, tak samo pojawi się ona na pasku naszego panelu użytkownika. Oba te menu różnią się od siebie, co opisuję poniżej, dojdziemy do tego, teraz zajmiemy się konfiguracją pluginu.

Plugin WordPress Seo przy pierwszym uruchomieniu oferuje krótkie wprowadzenie do każdej z głównych opcji wtyczki, dlatego polecam przebrnąć przez nie po instalacji, gdyż nie będzie nas to kosztować więcej jak dodatkowe kilka minut edukacji 😉 .

0. Kokpit – kokpit umożliwia nam zarządzanie głównymi funkcjami pluginu w tym uruchomienie pokazu i przywrócenie ustawień domyślnych.

 • Tracking – zaznaczenie tego pola pozwala na wysyłanie anonimowych informacji o twojej instalacji WordPress Seo by Yoast w celach diagnostycznych oraz poprawy działania wtyczki. Od Ciebie zależy czy to pole zaznaczysz, ja je zostawiłem puste.
 • Bezpieczeństwo – określ, czy autorzy wpisów na twoim portalu mogą korzystać z zaawansowanych opcji wtyczki, jak przekierowywanie stron czy zaznaczanie opcji „no index”. Odznacz tę opcję tylko jeśli masz do nich pełne zaufanie.
 • Narzędzia Webmasterskie – ta sekcja pozwala na integrację WordPress Seo by Yoast z narzędziami dla webmasterów google, binga i Alexa. Jeśli twoja strona jest już połączona z tymi wyszukiwarkami, możesz zostawić te pola puste.
 1. Tytuły i Metatagi – opcje w tej sekcji umożliwiająedycję tytułów strony głównej,strony bloga, taksonomii, i innych ustawień dla całej strony. W sekcji „Ogólne” plugin sam wykrywa czy konieczne jest przepisywanie tytułów stron i wpisów, a reszta opcji domyślnie jest odznaczona i polecam ją tak zostawić.
  • Strona główna – pozwala na edycję strony głównej i strony z wpisami tak, by jak najbardziej zoptymalizować je pod wyszukiwarki na wybrane przez Ciebie frazy kluczowe.
  • Typy wpisów – tutaj możesz określić domyślne wartości, jakie przyjmują pola metadanych wszystkich nowych stron i wpisów.
  • Taksonomie – tu określane są domyślne formaty przyjaznych linków twojej wityny. WordPress Seo by Yoast ma wbudowane standardowe ustawienia całkiem przystępne, jeśli jednak z jakiegoś powodu Ci one nie odpowiadają, możesz je zmienić.
  • Inne – domyślne wartości tytułów stron specjalnych, jak strony z błędem 404 czy strona z wynikami wyszukiwania są wygenerowane w języku angielskim, polecam je spolszczyć, na przykład zamieniając: „Page not found” na „Strona nie została znaleziona”
 2. Społeczności – Jest to niesamowicie użyteczna opcja, pozwalająca na podłączenie naszego serwisu do naszych kont na Facebooku, Tweeterze oraz google+. Nie potrzebujemy do tego dodatkowych wtyczek, wszystko jest załatwiane w jednym miejscu, co pozwala nam na oszczędzenie zasobów strony. Możemy tu ustawić opis, który pojawi się w udostępnieniu linku do strony głównej naszej witryny, jak i obrazki dla strony głównej oraz wpisów, które nie będą miały w sobie żadnej grafiki.
 3. Mapa Strony XML – Kolejny atut tej wtyczki. WordPress Seo pozwala na generowanie map witryn, i uwaga – sprawia się na tym polu o wiele lepiej, niż na przykład WordPress XML sitemap! Pozwala na generowanie nie tylko mapy ogólnej strony, lecz na osobne wygenerowanie wielu map, dla tagów, postów, spisu map, kategorii… każdą z tych map możemy dodać do profilu naszej strony w narzędziach dla webmasterów google i z większyć indeksację witryny. Dlatego dochodząc do tego momentu zaznacz pierwszą pozycję i włącz obsługę map XML dla witryny, po czym usuń stare wtyczki do generowania map witryn.Polecam tu także wykluczyć rodzaje map, których nie chcesz zgłaszać do google, jak np tagi – jeśli twój blog jest młody i posiadasz tagi przekierowujące do pojedynczych wpisów. Google nie przepada za tym.
 4. Bezpośrednie odnośniki – w większości wypadków zwyczajnie możesz pominąć konfigurację tej sekcji.
 5. Linkowanie wewnętrzne (BreadCrumbs) – Breadcrumbs, czyli okruszki chleba, to aktualna ścieżka wskazująca miejsce na stronie, gdzie znajduje się użytkownik. Wspomaga to linkowanie wewnętrzne witryny, wymaga jednak wklejenia kodu php w odpowiednie miejsce na stronie oraz zmianę stylów css, żeby okruszki ładnie komponowały się z naszą witryną. Jeśli więc hostujemy naszą witrynę na darmowym serwerze i nie mamy pełnej kontroli nad swoją witryną, nie będziemy w stanie ich wprowadzić.
 6. Usługa RSS – możesz tu zedytować swój kanał RSS dla wpisów.
 7. Import i Eksport – ta funkcja to po prostu bajka! Jeśli masz już witrynę zoptymalizowaną przez inną popularną wtyczkę do pozycjonowania witryny w WordPress, możesz zaimportować z niej wszystkie dane, nie tracąc nic w pozycji google! Podobnie ma się rzecz z eksportem danych do tych wtyczek. Wystarczy kilka kliknięć i możesz wyłączyć starą wtyczkę do pozycjonowania i usunąć ją z WordPressa, by zwolnić zasoby.
 8. Edycja plików – możesz tu łatwo edytować pliki: robots.txt oraza .htaccess – jednak pamiętaj, by robić to z głową i nie edytować ich, jeśli nie jesteś pewien, jak zmiany wpłyną na działanie serwisu.

Analiza optymalizacji wpisów:

Wtyczka WordPress Seo by Yoast oferuje, poza możliwością optymalizacji witryny także analizę każdego wpisu i każdej strony. Opcja ta jest dostępna na dole ekranu edycji każdego wpisu oraz w panelu bocznym i pokazuje, jak bardzo post jest zoptymalizowany pod wyszukiwarki. Intuicyjny interfejs oferuje przystępne i szczegółowe porady, jak zmienić treść wpisu, by stał się bardziej wartościowy.

Analiza wpisu przy pomocy SEO by Yoast

Analiza wpisu który właśnie czytasz.

To jeszcze nie koniec….

Jeśli jesteś zaskoczony mnogością możliwości tego pluginu, to nie czytaj tego wpisu dalej! Wordpres Seo tworzy w panelu logowania wordpressa jeszcze jedną pozycję menu, w górnym pasku kokpitu. Po przejściu na stronę witryny, w menu pojawiają się trzy pozycje:

 1. Link do ustawień wtyczki omówionych powyżej
 2. Link do najważniejszych narzędzi Analizy, planowania i badania słów kluczowych, takich jak Google KeywordTool, Czy Google Trends
 3. Link do narzędzi umożliwiających analizę linków, nagłówków i słów kluczowych na stronie.

Podsumowanie wtyczki WordPress Seo By Yoast

Yoast stworzył prawdziwy kombajn do pozycjonowania witryn postawionych na wordpressie, oferując szeroką gamę narzędzi wspomagających. Pozwala to na zaprzestanie korzystania z szerokiego asortymentu wtyczek do wordpressa i przyspieszenie działania witryny oraz oszczędzenie naszego czasu. Uważam, że jest to najlepszy plugin do wordpressa jeśli chodzi o optymalizację witryny, dlatego jest narzędziem koniecznym dla każdego bloggera, który chce osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

 

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!