Mam do Ciebie pytanie. Pamiętasz czasy Internet Explorera?

Każdy, kogo znam używał tej przeglądarki W JEDNYM wyłącznie celu – pobrania innej przeglądarki. Nie rozumiem, dlaczego 90% programistów używa więc terminala zainstalowanego domyślnie. Domyślny terminal jest jak Internet Explorer dla programisty!

Zmiana terminala to najlepsza rzecz dla programisty

 

Twój terminal Cię denerwuje? Wymień go!

Porównanie domyślnych terminali do przeglądarki IE nie jest bezpodstawne. Myślę że znaczna większość użytkowników IE na świecie po prostu używałaby go nadal gdyby nie było innych rozwiązań. Przez lata przeglądanie internetu było zdominowane przez wbudowane rozwiązanie Windowsa i przez ten monopol ich produkt ledwie się rozwijał – zupełnie nie nadążając za potrzebami rynku.

Dopóki przeciętny użytkownik nie zdawał sobie sprawy z produktów konkurencyjnych, nie miał problemów z używaniem przestarzałej przeglądarki.

Tak samo rzecz się ma z terminalem.

Jeden przykład – dlaczego domyślny terminal wspiera 16 kolorów skoro system wspiera miliony? Tylko dlatego, że programiści są stosunkowo małą grupą użytkowników systemów operacyjnych i nikomu nie opłaca się poświęcać czasu na poprawianie terminali.

Jako programiści spędzamy około 8h dziennie przed komputerem i pomijając edytor lwia część naszego czasu jest spędzana w terminalu. Dlaczego nie więc nie zadbać o to, by korzystać z najlepszych, najbardziej intuicyjnych i wygodnych rozwiązań?

Problem w tym, że większość osób zwyczajnie nie wie, że tak można. Terminal jest wbudowany w system, więc naturalne jest myślenie, że nie da się go zastąpić. Tak naprawdę jednak terminal to zwykła okienkowa aplikacja będąca tylko symulacją prawdziwego terminala. I ta aplikacja może być zastąpiona.

Co zmienić w terminalu?

Jeśli chcesz zmienić domyślny emulator terminala warto się zastanowić czego potrzebujesz i czego Ci brakuje. To będzie jedno z Twoich głównych narzędzi pracy więc warto poświęcić na to chwilę. Klika problemów, które od razu narzucają mi się na myśl, to:

 • Wspieranie więcej niż 16 kolorów – to jakiś żart, by terminale nadal wspierały tylko 16 kolorów! Archaiczny przeżytek z czasów jaskiniowców, gdzie nie było GUI w ogóle i ekrany rzeczywiście nie obsługiwały większej ilości kolorów. Pisałem już wcześniej, że ja chciałbym żeby mój terminal przypominał mój edytor tekstowy – wtedy najszybciej oko łapie kontekst i najmniej się męczy.
 • Dzielenie ekranu pionowo i poziomo – chciałbym mieć możliwość śledzenia logów, mieć włączony serwer i konsolę shell w tym samym oknie.
 • Wspieranie wielu kart – łatwe przechodzenie między projektami.
 • Uruchamianie terminala z konfiguracją kart i paneli za pomocą skryptu – codzienne klikanie by utworzyć ten sam układ okien co wczoraj to katorga.
 • Pamiętanie sesji
 • Autouzupełnianie
 • Konfigurowalne skróty klawiszowe.

 

Można wyliczać bez końca, naprawdę. Poniżej proponuję kilka aplikacji terminalowych spełniających te wymagania (i o wiele więcej), którymi można zastąpić wbudowany emulator. Zależnie od systemu, z którego korzystasz polecam wybrać coś dla siebie.

Terminal na MacOS

Aplikacje na maca i linuxa nieco się mieszają – niektóre działają na obu systemach, inne są specyficzne dla danych dystrybucji. Na MacOS jest kilka płatnych aplikacji, jak np. Commander One ale patrząc na to co oferują, nie jest to wiele więcej niż darmowe aplikacje – nie widziałem więc powodu, by je kupować i sprawdzać. Być może masz inne doświadczenia, chętnie przeczytam o tym w komentarzach. Aplikacje których używałem:

 • iTerm – obecnie w wersji trzeciej. jest to aplikacja, z której sam korzystam i naprawdę polecam dla każdego programisty korzystającego z komputerów firmy Apple. Pozwala na obsługę wielu kart (jak przeglądarka) w tym samym oknie, w łatwy sposób dzielić ekran w ramach jednej karty (split panes), 24-bitowe kolory i o wiele więcej.
 • Terminator – oferujący podobne funkcje, ale jego mocną stroną jest fakt, że zadziała i na macu i na Linuxie. Jeśli korzystasz z obu systemów i nie chcesz uczyć się dwóch różnych aplikacji, jest to pewnie najlepszy wybór.

Terminal dla Linuxa

Wydaje mi się że w przypadku użytkowników linuxa wybór jest znacznie szerszy, pewnie dlatego że najwięcej programistów korzysta w jakimś zakresie z którejś dystrybucji linuxowej. Ja używałem przez długi czas Terminatora którego zawrę na liście by dopełnić formalności, niemniej popularnością cieszą się także inne aplikacje:

 • Terminator – chyba najpopularniejsza aplikacja terminalowa, działająca także w systemach MacOs.
 • Guake – kolejna perełka, ciekawostką jest, że ta aplikacja jest open source, więc można mieć wgląd w cały kod źródłowy i dokumentację na githubie.
 • Inne polecane aplikacje na jakie trafiłem, to „rxvt-unicode”, „Termite” czy „Yakuke”.

Terminal dla Windowsa

Jeżeli programujesz w technologiach Java, .C#, czy nawet C++ prawdopodobnie korzystasz z Windowsa. Windowsowy wbudowany terminal jednak jest chyba najgorszym z istniejących.

Niestety nie jestem użytkownikiem Windowsa od czasów szkolnych i moje doświadczenia mogą być odrobinę przestarzałe, dlatego oprócz aplikacji cmder, odsyłam was do porównania różnych emulatorów terminala na Windows przygotowanych przez slate.

Wybór aplikacji pozostawiam tobie, ale KAŻDA z wymienionych wyżej to o niebo lepszy terminal niż ten zainstalowany domyślnie w Twoim systemie.

Wnioski

Aplikacje terminalowe zainstalowane domyślnie na systemach operacyjnych są z epoki kamienia bo nie oszukujmy się – my programiści nie jesteśmy celem marketingu żadnej z wiodących korporacji – jest nas zwyczajnie za mało.

Dlatego terminale nie są aktualizowane ani poprawiane, przez co zupełnie nie nadają się do PRODUKTYWNEGO programowania. Nie dlatego że brak alternatyw. Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność, być efektywny, to zmiana terminala jest jednym z kluczy do sukcesu.

Mówiłem wcześniej, że produktywność to sposób myślenia. Od tego jak wiele znajdziemy takich dziedzin, które możemy poprawić, zależy jak cenna będzie nasza praca.

Czy masz doświadczenie z innymi emulatorami? Jaką aplikację Ty polecasz?

 

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!