Zastanawiałeś się, jak dużo czasu każdego dnia tracisz na całkowicie powtarzalne czynności? Jak wiele rzeczy, których nie musisz robić zmniejsza twoją produktywność? Nie mówię teraz o typowych pożeraczach czasu, jak wchodzenie na facebooka czy oglądanie filmów na YT. Mówię o czynnościach, które musisz wykonać każdego dnia by w ogóle zacząć pracę.

Powtarzalne czynności to strata czasu

Weźmy na przykład pracę przy komputerze.

Uruchamiasz komputer każdego dnia, otwierasz przeglądarkę, edytor tekstowy, komunikator… a może także specjalistyczne oprogramowanie wymagane przez twoją firmę. Nie chciałbyś, by ktoś robił to wszystko za Ciebie?

Jestem zawodowym programistą i codziennie pracuję z kilkoma projektami, z których każdy ma swoje środowisko programistyczne. Kiedyś przełączanie między projektami manualnie zajmowało mi od 5 do 10 minut. Codzienne uruchomienie całego komputera i wszystkich potrzebnych do pracy aplikacji zużywało około 15 minut mojego czasu. Obecnie poświęcam na to około 3 minut jednocześnie robiąc poranną kawę. Jak to możliwe?

Pisałem już, dlaczego produktywność ma znaczenie. W tym artykule pokażę Ci, jak możesz usprawnić każdy dzień pracy na podstawie tego, co ja zrobiłem. Być może będziesz potrzebować dostosować te wskazówki do swoich potrzeb i gorąco do tego zachęcam.

Moje powtarzalne czynności do zautomatyzowania

Zanim przejdziesz dalej, wypisz sobie wszystkie rzeczy, które powtarzasz każdego dnia. W razie problemów napisz o nich w komentarzu, postaram się pomóc je usprawnić, o ile to możliwe.

Moja lista powtarzalnych zadań do wykonania każdego dnia rano wygląda mniej więcej tak:

 • Uruchomienie komputera
 • Otworzenie przeglądarki i wszyskich potrzebnych kart ( Chrome )
  • Skrzynka email 1
  • Skrzynka email 2
  • Skrzynka email 3
  • Skrzynka email 4
  • Kalendarz
  • Toggl – aplikacja do mierzenia czasu
 • Uruchomienie komunikatora sieciowego ( Slack )
 • Uruchomienie menedżera repozytorium GIT ( SourceTree )
 • Uruchomienie terminala i potrzebnych okien ( iTerm ):
  • Część backend projektu:
   • Przejście do katalogu projektu i uruchomienie serwera
   • Przejście do katalogu projektu i uruchomienie konsoli
   • Przejście do katalogu projektu i uruchomienie edytora
   • Przejście do katalogu projektu (do komend shella i testów)
  • Część frontend projektu:
   • Przejście do katalogu projektu i uruchomienie serwera
   • Przejście do katalogu projektu i uruchomienie edytora
   • Przejście do katalogu projektu (do komend shella i testów)
 • Uruchomienie aplikacji do zarządzania zadaniami ( Trello )

Przyznasz, że jest tego dość sporo.

Łatwo o pomyłkę, a przy zmianie projektu nad którym pracuję, większość czynności należy powtórzyć, szczególnie jeśli chodzi o terminal. Oto kilka wskazówek, jak sprawiłem, że ta lista została zredukowana do:

 • Uruchomienie komputera
 • Wpisanie nazwy projektu w terminalu (który sam się otworzył)

1. Automatyczne uruchamianie przy starcie systemu.

Autostart jest często niedocenianą funkcją każdego systemu. Jeżeli codziennie korzystasz z jakichś aplikacji, to dlaczego nie ustawić ich, by uruchamiały się automatycznie? Nawet jeśli od czasu do czasu się zdarzy, że coś jest niepotrzebne, ogólna oszczędność czasu jest znacznie większa, niż  okazjonalne zamknięcie niepotrzebnego programu, prawda?

Ja ustawiłem SourceTree, Slack, Chrome, iTerm i Trello by uruchamiały się przy starcie systemu co znacząco zredukowało ilość codziennych czynności do wykonania.

Automatyczny start aplikacji

Następnym krokiem było zautomatyzowanie działania przeglądarki.

2. Wykorzystaj przypinanie kart

W pracy używam przeglądarki Chrome, głównie ze względu na zaawansowane narzędzia do debugowania pomagające w tworzeniu witryn internetowych, niemniej opisane tu rozwiązania są wspierane przez wszystkie inne popularne przeglądarki, jak FireFox, Opera czy Safari.

Kiedy przeglądarka otwiera Ci się już sama przy starcie systemu, dużym usprawnieniem byłoby, by otwierały się także wszystkie potrzebne karty, prawda? W tym celu polecam dwa ustawienia.

Pierwszym z nich jest ustawienie rozpoczynania sesji w tym samym miejscu, w którym skończyłeś pracę ostatnio. Pomaga to szybko wrócić do kontekstu z dnia poprzedniego.

Drugim ustawieniem jest przypięcie stale używanych kart. W moim przypadku są to wszystkie karty ze skrzynkami mailowymi, kalendarz oraz aplikacja Toggl do pomiaru czasu pracy.

Jak przypiąć karty w Chrome

Ten prosty zabieg pozwala na zorganizowanie stale używanych kart na początku listy i przypięcie ich tam, by nigdy nie mieszały się z resztą otwartych stron. Ponadto zwęża szerokość przypiętych kart dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca na pasku przeglądarki.

Czy widzisz już różnicę w ilości pracy, którą należy wykonać każdego dnia by ustawić środowisko? Wydaje się że to drobiazgi, niemniej w nich jest sekret zwiększania przychodów nie zwiększając poświęcanego na to czasu.

Zachęcam Cię do zrobienia listy kart, których używasz codziennie (oprócz Facebook’a!!!) i przypięcie ich na do listy by były ZAWSZE w tym samym miejscu. Będziesz zaskoczony, jak niewiele trzeba, by Twoja praca stała się więcej warta i sprawiała więcej przyjemności każdego dnia.

Żadna z opisanych powyżej czynności nie wymaga wiedzy programistycznej, nawet w znikomym stopniu, dlatego może usprawnić pracę każdej osoby codziennie spędzającej czas przed komputerem.

Ostatnim krokiem jest zautomatyzowanie terminala, o czym napiszę w osobnym artykule.

Czy znasz inne sposoby na codzienne powtarzalne czynności w pracy z komputerem? Podziel się nimi w komentarzu!

Sekrety Produktywności

Sekrety Produktywności

DARMOWE szkolenie mailingowe! 10 porad jak zwiększyć produktywność w programowaniu.

Dziękujemy za zapisanie się na kurs. Wkrótce otrzymasz wiadomość email z potwierdzeniem zapisu.

Polub nas na facebooku!

Jeśli podoba Ci się ten blog, polub nas na facebooku! Dzięki temu nie ominą Cię nowe treści!

You have Successfully Subscribed!